6 پورت مرسومی که باید آن ها را بشناسید!

در گذشته‌ای نه چندان دور هر شرکت برای خود یک نوع خاصی از شارژر را استفاده می‌کرد و اکثر ما برای پیدا کردن شارژر مخصوص گوشی خود باید کل بازار را زیر و رو می‌کردیم. آن زمان فروشگاه های اینترنتی یا وجود نداشتند یا به این گستردگی نبودند. در نتیجه اگر شارژر موبایل خراب می‌شد باید فاتحه یک روز کامل خود را می‌خواندیم و در کوچه و خیابان به دنبال شارژر می‌گشتیم.

از چند سال پیش شرکت‌ها تصمیم گرفتند تا به یک همسان سازی برای انتخاب نوع شارژر برسند و انتخاب برتر بین اکثر شرکت های بزرگ (البته بجز اپل) پورت میکرو یو اس بی بود.


کانکتور چیست؟ پورت چیست؟

زمانی که شما می‌خواهید از یک شارژر استفاده کنید، با چهار چیز طرف هستید:

1- رابط یا کانکتوری که به موبایل متصل می‌شود

2- کانکتوری که به آداپتور شارژر متصل می‌شود

3- پورت روی گوشی

4- پورت روی شارژر

فکر کنم با ذکر همین چهار گزینه متوجه تفاوت کانکتور و پورت شده باشید. اما برای اینکه بهتر متوجه بشوید باید بگویم که کانکتورها را اصطلاحا "نری کابل" و پورت ها را اصطلاحا "مادگی" می خوانند.


چرا باید کانکتور و پورت ها را بشناسیم؟

ما سعی می‌کنیم در پست های این چنینی به شما اطلاع دهیم که اصلا چرا باید این چیزها را بدانیم؟ 

دلیل اینکه باید متوجه باشید کانکتور و پورت چیست و انواع آن را بدانید، این است که زمانی که می‌خواهید یک موبایل، پاوربانک یا هر وسیله الکترونیکی دیگری که دارای پورت شارژ است را خریداری کنید بدانید که نیاز به چه نوع کابلی دارید و با چه پورتی طرف هستید. در واقع این اطلاعات یکی از 10 موردی که باید از گوشی موبایل خود بدانید می‌باشد.

دانستن این موضوع از مشکلاتی مثل خرید اشتباه یک کابل یا نداشتن کابل مورد نیاز برای استفاده را حل می کند.


انواع کانکتورهای مرسوم در بازار

1- یو اس بی USB

یو اس بی را می توان مادر تمام پورت ها دانست. به این علت که علاوه بر قدیمی بودن، بسیاری از کابل ها در سمت دیگر (برای اتصال به شارژر) از این نوع پورت استفاده می کنند.


این پورت در حال جایگزین شدن با نوع جدید از یو اس بی به نام USB-C است که در ادامه در مورد آن توضیح می دهیم. 

معایب: از دلایل جایگزینی این پورت با پورت های جدیدتر می توان به خرابی‌های پیاپی و عدم راحتی در استفاده اشاره کرد. قطعا همه شما با این مورد روبرو شده‌اید که وقتی می‌خواهید فلش خود را به کامپیوتر یا هر دستگاه دیگری متصل کنید باید چند بار تلاش کنید و حواستان باشد که از سمت درست وارد پورت شود.

مورد استفاده: از پورت USB در شارژر، تلویزیون، کامپیوتر و… استفاده می‌شود و کانکتور آن روی کابل، فلش USB و… بسیار کاربرد دارد.


2- میکرو یو اس بی MicroUSB

کانکتور و پورت میکرو یو اس بی یکی از اولین انواع شارژری است که شرکت‌ها برای استفاده از آن به توافق رسیدند. این پورت توسط انجمن USB-IF که سازنده یو اس بی بود در سال 2007 معرفی شد. ما یک مقاله در مورد انواع پورت و کانکتور USB نوشته‌ایم که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.


نسخه قبلی کانکتور مینی یو اس بی بود که مانند همین رابط بود اما قطر بیشتری داشت در نتیجه احتمال خراب شدنش هم بیشتر بود.

پورت و کانکتور میکرو یو اس بی ظاهری مشابه یک ذوزنقه دارد که دارای دو پین در قسمت پایینی است. در نتیجه برای اتصال حتما باید طرف درست آن را پیدا کنید و به پورت مورد نظر متصل کنید.

البته پورت و کانکتور میکرو یو اس بی نیز دارای چند مدل است که یکی از آن ها مدل دوطرفه بوده و بزرگترین ایراد پورت میکرو را برطرف کرده است.

معایب: دقیقا مشابه یو اس بی یک طرفه بودن آن موجب عدم راحتی در استفاده می شد. به دلیل ظریف بودن ساختار داخلی نیز ممکن بود پین ها دچار مشکل شوند.

علاوه بر این مشکلات سرعت محدود در انتقال اطلاعات و انتقال شارژ نیز مشکل اساسی دیگر میکرو یو اس بی است.

مورد استفاده: کانکتور میکرو یو اس بی عموما روی کابل های شارژر استفاده می‌شود و در حال حاضر محصولات کمتری از آن استفاده می‌کنند. پورت MIcro USB نیز به عنوان پورت اصلی شارژر هندزفری ها، موبایل ها و برخی لوازم الکترونیک دیگر مثل اسپیکر استفاده می‌شود.


3- لایتنینگ Lightning

کابل و پورت لایتنینگ که توسط شرکت اپل توسعه داده شده، از آیفون 5 به بالا در حال استفاده در موبایل های آیفون است. کابل های شارژر شرکت اپل تا زمان انتشار آیفون 11 همگی یک سر لایتنینگ و سری دیگر یو اس بی بودند، اما در شارژرهای جدید سری یو اس بی با کانکتور تایپ سی جایگزین شده است.


مزایا: از مزایای این پورت دوطرفه بودن آن و سرعت بالای شارژ و انتقال اطلاعات را می توان نام برد که دقیقا ایراداتی است که در پورت هایی مثل یو اس بی و میکرو می توان مشاهده کرد.

معایب: کانکتور لایتنینگ به خودی خود ایرادات کمی دارد اما به دلیل انحصاری بودن آن در محصولات اپل، همیشه باید شارژر را همراه داشته باشید.

مورد استفاده: این کانکتور که به کانکتور 8 پین و آیفونی نیز معروف است، علاوه بر محصولات دیگر اپل مثل ایرپاد و آیپد، در برخی هندزفری ها از شرکت های متفرقه نیز استفاده می شود. 


4- تایپ سی USB Type C

اما می‌رسیم به یک پورت تازه نفس اما قدرتمند که آمده تا جایگزین تمامی پورت ها و کانکتورها شود. شاید شما هم شنیده باشید که اتحادیه اروپا امکان دارد حتی اپل را مجبور به استفاده از پورت تایپ سی کند تا دیگر هر فردی با هر نوعی از موبایل بتواند گوشی خود را با یک مدل از کابل شارژ کند.


این پورت مناسب بودن خود برای جایگزینی میکرو یو اس بی را به خوبی ثابت کرده و در حال حاضر برای جایگزینی یو اس بی و حتی لایتنینگ آماده شده است.

مزایا: دوطرفه بودن، عدم محدودیت در سرعت شارژ و انتقال اطلاعات، دارای انواع قابلیت های فست شارژ، امکان قرار دادن قابلیت های پورت تاندربولت با همین نوع پورت تایپ سی.

معایب: درست است که تمام مزایای بالا شامل یک پورت تایپ سی می‌شود، اما تایپ سی تنها تعیین کننده شکل و نوع پورت است و گویای قابلیت های آن نیست. در نتیجه ممکن است هر شرکت از قابلیت های مختلف یو اس بی در پورت مورد نظر خود استفاده کند و شما نتوانید به هر کدام از مزایای مذکور دسترسی داشته باشید.

مورد استفاده: همانطور که گفتیم تایپ سی آمده تا جایگزین تمام پورت ها و کانکتورها باشد، در نتیجه در حال حاضر می‌توانید این پورت را روی کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، هندزفری، پاوربانک و دیگر لوازم الکترونیکی ببینید.

علاوه بر این کانکتور تایپ سی در حال حاضر علاوه بر کابل شارژرها، در کابل های انتقال تصویر و هندزفری ها نیز دیده می شود.


5- جک 3.5 میلی متری | 3.5mm | AUX


جک 3.5 میلی متری عموما برای انتقال صدا استفاده می‌شود که در حال حاضر تایپ سی جایگزین این مورد هم شده است. معمولا در هندزفری ها، کابل های انتقال صدا و میکروفون ها می توانید این پورت را مشاهده کنید. مدتیست که شرکت ها این پورت را از روی موبایل های پرچمدار حذف کرده‌اند و رفته رفته از باقی موبایل ها نیز حذف خواهد شد.

معایب: خرابی های پیاپی به علت ساختار ظریف و آسیب پذیر کانکتور و پورت.

مورد استفاده: موبایل ها، اسپیکرها، پنل ضبط خودرو، میکروفون ها و...


6- دی سی | DC


پورت و کانکتور دی سی تنها برای انتقال برق استفاده می‌شود و استفاده دیگری برای انتقال صدا، تصویر یا دیتا ندارد. این نوع از یک کانکتور و پورت دایره ای بهره می برد که هنوز هم در لوازم زیادی استفاده می شود.

با مطالعه مقاله راهنمای خرید پاوربانک می‌توانید پاوربانک های پرقدرتی را پیدا کنید که این درگاه را داشته باشند.

معایب: پورت دی سی دارای چندین مدل ریز و درشت است که در ولتاژهای مختلف ممکن است دی سی متفاوتی استفاده شود. در نتیجه پیدا کردن کابل مورد نظر ممکن است کمی سخت باشد.

مورد استفاده: اسپیکرها، برخی لوازم الکترونیکی مثل پروژکتورها و… که نیاز به برق 12 ولت داشته باشند.


خلاصه اینکه پورت ها تعداد بسیار زیادی دارند اما این 6 نوع پورت و کانکتوری که در بالا نام بردیم، در حال حاضر استفاده بیشتری بین بقیه دارند.

بررسی و مقایسه دستبند سلامتی Mi Band 6 و Honor Band 6
...
علی سمیعی
در حال حاضر مشغول به تولید محتوای بلاگ و محصولات برای سایت مسترکالا هستم پیج پابلیک من در اینستاگرام : Hivdah17
مشاهده بیشتر
ثبت نظر
توجه: کد HTML ترجمه نمی شود!