گلس گوشی یکی از مهم ترین لوازم جانبی موبایل به شمار می‌رود که همه ما بعد از خرید گوشی تهیه می‌کنیم. با وجود اینکه صفحه نمایش گوشی ها روز به روز در حال محکم‌تر شدن است اما هنوز هم افتادن و ضربه دیدن می‌تواند باعث شکستن آن‌ها شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما یک گلس محافظ صفحه برای گوشی‌تان تهیه کنید.

اما

انواع گلس گوشی کدامند و از کجا بفهمیم چه گلسی برای گوشی ما مناسب است؟

چه فاکتورهایی در خرید گلس موبایل تاثیر گذارند؟

بهترین برند های گلس گوشی کدامند؟

در این مقاله سعی می‌کنیم تا به سوالات بالا پاسخ دهیم و درک روشن و واضحی از خرید گلس محافظ صفحه بدست آوریم.


گلس یا محافظ صفحه پلاستیکی؟ کدام بهتر است؟

خیلی از ما عادت کردیم هر نوع محافظ صفحه ای را گلس بنامیم و فکر کنیم انواع گلس گوشی فقط به محافظ صفحه های شیشه ای محدود می‌شود. در حالی که گلس همانطور که از اسمش پیداست از جنس شیشه می‌باشد و سخت و غیرانعطاف‌پذیر است. این در حالیست که انواع دیگر محافظ صفحه پلاستیکی یا سرامیکی بوده و ویژگی‌های متنوعی مانند انعطاف‌پذیری، ضد خش بودن و .. را دارا هستند.

اصطلاح درستی که بهتر است برای هر کدام از این دو نوع محصول به کار ببریم محافظ صفحه شیشه ای (گلس) و محافظ صفحه پلاستیکی است. در ادامه ویژگی های ساختاری و رفتار هر کدام از این محافظ صفحه ها را با هم بررسی می‌کنیم.گلس‌ها: اگر دو به شک هستید که گلس بخرید یا محافظ صفحه پلاستیکی باید این را در نظر داشته باشید که شیشه شکستنی است ولی پلاستیک نه. اما اگر شفافیت صفحه برایتان مهم است، یا احتمال افتادن موبایل بالاست، انواع گلس گوشی می‌تواند کمک بیشتری به شما کند.

معایب

 1. عموما ضخامت بیشتری دارند
 2. انعطاف پذیر نیستند
 3. ممکن است بشکنند و خورد شوند
 4. یک شکستگی کوچک روی گلس به مرور زمان زیاد می‌شود

مزایا

 1. نصب‌شان راحت‌تر است
 2. محافظ بهتری در برابر ضربه هستند
 3. جلوی خط و خش را می‌گیرند
 4. دوام بالاتری دارند
 5. وضوح تصویر را کم نمی‌کنند
 6. حس لمس بهتری دارند

آیا گلسی که می‌شکند بی کیفیت است؟

فراموش نکنیم که محافظ صفحه جز لوازم جانبی مصرفی است و هدف از نصب آن این است که جلوی ضربه وارد شده به نمایشگر را بگیرد، نه اینکه هیچوقت نشکند. در واقع ما گلس را نصب می‌کنیم که اگر ضربه‌ شدیدی وارد شد به جای اسکرین، گلس بشکند. 

بنابراین شکستن گلس ها لزوما به معنای بی‌کیفیت بودن آن‌ها نیست.محافظ صفحه پلاستیکی: این دسته از محافظ صفحه ها قطعا شکنندگی گلس را نداشته و منعطف هستند. اگر حس می‌کنید گوشی تان ضربه زیادی نمی‌خورد و بیشتر در معرض خط و خش است انواع محافظ صفحه پلاستیکی گزینه بهتری برای شماست.

معایب

 1. نصب‌شان کمی پیچیده‌تر است
 2. در برابر ضربه محکم از گوشی محافظت نمی‌کنند
 3. شفافیت شیشه را ندارند

مزایا

 1. ضخامت کمی داشته و نازک هستند
 2. عموما انعطاف پذیرند و نمی‌شکنند
 3. برای محافظت در برابر خط و خش مناسبند
 4. عموما خاصیت خود ترمیمی دارند 
 5. ارزان قیمت تر هستند

آیا محافظ صفحه های انعطاف پذیر می‌توانند جلوی ضربه را بگیرند؟

محافظ صفحه پلاستیکی چون سخت نیست در هر حالت نمی‌تواند جلوی ضربه را بگیرد. اینکه می‌گوییم این محافظ ها نرم هستند و شوک را جذب می‌کنند ویژگی ساختاری خود TPU به شمار می‌رود و برای گوشی چندان فایده‌ای ندارد.

بنابراین بهتر است فقط در صورتی که نگران خش افتادن نمایشگر هستید از آن‌ها استفاده کنید.


کسی نمی‌تواند به شما بگوید که چه نوع محافظ صفحه‌ای برای گوشی‌تان مناسب است و خودتان باید شرایط را بسنجید. اما اگر با مشخصات گوشی موبایل خود آشنا باشید و بدانید که صفحه نمایش آن گوریلا گلس دارد یا نه می‌توانید با خیال آسوده‌تری از محافظ صفحه پلاستیکی استفاده کنید.

اگر نمی‌دانید شیشه موبایل‌تان گوریلا گلس دارد یا نه مقاله 10 موردی که باید در مورد گوشی خود بدانید اطلاعات کافی در اختیارتان قرار می‌دهد.


تا اینجا فهمیدیم که انواع گلس گوشی فقط به محافظ صفحه شیشه ای محدود نشده و انواع مختلف محافظ صفحه وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصر به فردی دارند.

از آنجایی که تنوع این گلس ها بسیار زیاد است و برخی از آن‌ها چندین ویژگی را باهم دارند، تصمیم گرفتیم بر اساس جنس و میزان پوشانندگی تقسیم‌شان کنیم.


انواع گلس گوشی از نظر جنس و مقاومت

گلس حرارت دیده Tempered Glass

گلس های حرارت دیده یکی از شناخته شده ترین انواع گلس گوشی به شمار می‌روند و تقریبا اکثر گلس های شیشه ای که در بازار می‌بینید جز این دسته هستند. خیلی از افراد این نوع محافظ صفحه را برای گوشی خود انتخاب می‌کنند، چون می‌دانند که از جنس شیشه است و استحکام بیشتری دارد. اما این نکته را هم در نظر بگیرید که گلس های حرارت دیده عموما چند لایه بوده و همین مسئله باعث می‌شود تا ضخامت بیشتری هم داشته باشند. 

در سایت مسترکالا ضخامت انواع گلس و محافظ صفحه در مشخصات محصول ذکر می‌شود تا خودتان تصمیم بگیرید.

محافظ صفحه شیشه‌ای تمام صفحه تمام چسب Galaxy A72 / A72 5G 9D Glass


چربی و اثر انگشت: این نوع گلس ها معمولا اثر انگشت و لک را به خودشان جذب می‌کنند و گرد و خاک هم به آن‌ها می‌چسبد.

وضوح و شفافیت: کیفیت صفحه نمایش گوشی با این گلس‌ها تغییر زیادی نمی‌کند. اما معمولا نور را بازتاب می‌دهند و استفاده از گوشی در آفتاب شدید را سخت می‌کنند. مگر اینکه در مشخصات‌شان Anti Glare بودن ذکر شود.

انعطاف و سختی: همانطور که گفتیم محافظ صفحه شیشه‌ای انعطاف پذیر نیست و ممکن است خورد شود. خوبی دیگری که گلس‌های حرارت دیده دارند این است که در برابر خط و خش مقاومند.


محافظ صفحه نانو سرامیک Nano Ceramic

سوال همیشگی این است که گلس شیشه ای بهتر است یا سرامیکی؟

این گلس‌ها که با نام محافظ صفحه سرامیکی گوشی هم شناخته می‌شوند از جنس سرامیک بوده و چیزی بین شیشه و پلاستیکند. انعطاف پذیری آن‌ها به اندازه محافظ صفحه پلاستیکی نیست ولی از گلس‌ها خیلی منعطف‌ترند. برای اینکه درک بهتری نسبت به انعطاف این محافظ ها داشته باشید تصور کنید که اگر دو سر آن را بهم نزدیک کنید نمی‌شکند ولی در صورت فشار بیشتر ممکن است بشکند.

نمونه ای از محافظ صفحه نانو سرامیکی


چربی و اثر انگشت: این نوع از انواع گلس موبایل اکثرا به عنوان محافظ صفحه ضد اثر انگشت شناخته می‌شوند. ولی ممکن است بعضی از مدل‌های آن لک را به خود بگیرند.

وضوح و شفافیت: با وجود محافظ صفحه سرامیکی نیازی نیست نگران کم کیفیت شدن نمایشگر گوشی شوید. اما مشکل بازتاب نور در بیشتر مدل‌های آن وجود دارد.

انعطاف و سختی: همانطور که گفتیم این محافظ از گلس انعطاف پذیرتر است ولی باز هم امکان دارد بشکند. با این حال استحکام و مقاومتش در برابر خط و خش و ضربه اگر از گلس های شیشه ای بهتر نباشد حتما با آن برابر است.


گلس نانو مایع Liquid Glass

حتما اسم این نوع گلس گوشی را شنیده اید و با خودتان فکر کرده‌اید که چنین چیزی چطور ممکن است؟ خب به لطف فناوری نانو همه چیز ممکن است و این گلس هم از نانو مایع ساخته شده که پس از اعمال روی نمایشگر گوشی سخت می‌شود. هر عدد محلول نانو برای چندین بار استفاده روی گوشی کافی خواهد بود.چربی و اثر انگشت: این گلس به صورت محلول ارائه می‌شود و ترکیبی از سیلیکون دی اکسید و مواد دیگر است که در نهایت حالتی چربی گریز و صد لک به صفحه می‌دهند. اما بهتر است زیاد روی این مسئله حساب نکنید.

وضوح و شفافیت: نانو مایع پس از اعمال روی نمایشگر خشک و سخت می‌شود و تقریبا دیگر قابل تشخیص نیست. به دلیل کوچک بودن ذرات نانو ضخامت زیادی به صفحه اضافه نمی‌کند و در نتیجه تاثیر کمی در افت کیفیت آن خواهد داشت.

انعطاف و سختی: خب گلس نانو مایع قطعا انعطاف پذیر نیست و در واقع اصلا قابل جدا شدن هم نمی‌باشد. یعنی زمانی که آن را روی گوشی بریزید تا ابد آنجا می‌ماند و بر خلاف گلس های معمولی قابل تعویض نیست. مقاومت آن در برابر ضربه هم خیلی بد نیست و می‌تواند خط و خش روی گوشی را بپوشاند.

اما اگر از من بپرسید که گلس نانو بهتر است یا شیشه ای؟ جوابم این است که چون نمی‌توانید نانو مایع را عوض کنید و همیشه صفحه گوشی‌تان خش خواهد داشت، پس شیشه بهتر است.

نکته: دائمی بودن این گلس ممکن است برای همه خوشایند نباشد، پس بهتر است پیش از خرید، انواع گلس گوشی را بررسی کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد هم می‌توانید گلس نانو مایع چیست و استحکام آن چقدر است را بخوانید.


محافظ صفحه نمایش TPU

TPU در واقع مخفف Thermoplastic Polyurethane ترموپلاستیک پلی یورتان است. این محافظ صفحه پلاستیکی نسبت به گلس مقاومت کمتری دارد و نرم است.


چربی و اثر انگشت: انواع محافظ صفحه TPU دارای پوشش ضد اثر انگشت و چربی می‌باشند و بسته به مدلی که دارند معمولا لک را به خود نمی‌گیرند.

وضوح و شفافیت: به اندازه محافظ صفحه شیشه‌ای شفاف و براق نیست ولی در نوع خود وضوح کاملی دارد.

انعطاف و سختی: این محافظ ها به مقاومت در برابر خط و خش معروف بوده و تا حدی ضربه را جذب می‌کنند. حالت نرم محافظ صفحه TPU سب می‌شود تا هنگام برخورد، اندکی از شوک (شوک متوسط) جذب شوند و به نمایشگر آسیب نرسد. 

با این حال به دلیل انعطاف پذیری بالا نصب سخت‌تری دارند و بهتر است یک متخصص این کار را برایتان انجام دهد تا حباب نیفتد. به علاوه پیشنهاد می‌کنیم از محافظ TPU چسب دار استفاده کنید، چون انواع بدون چسب حباب بیشتری دارند.

نکته: زرد شدن TPU پدیده‌ای رایج است که در خیلی از قاب های ژله ای شفاف هم می‌بینیم. محافظ صفحه TPU نیز از این قاعده مستثنا نبوده و پس از مدتی زرد و کدر می‌شود.

برای اینکه بدانید چرا این اتفاق می‌افتد مقاله دلایل زرد شدن قاب ژله ای و روش تمیز کردن آن می‌تواند به شما کمک کند.


محافظ صفحه نمایش PET

محافظ صفحه PET نیز یکی دیگر از موردهای پلاستیکی است که کمی از TPU رده پایین تر می‌باشد. پلاستیک PET به نسبت TPU کیفیت پایین‌تری داشته و ارزان قیمت تر است. در واقع PET همان ماده‌ای است که در ساخت بطری های پلاستیکی از آن استفاده می‌شد.


چربی و اثر انگشت: انتظار زیادی نمی‌شود از این محافظ ها داشت و معمولا هم جای لک رویشان می‌ماند. تاثیر گلس روی تاچ گوشی هم موضوعی است که در مورد این محافظ صفحه خیلی امیدوار کننده نیست.

وضوح و شفافیت: وضوح محافظ صفحه PET از TPU هم کمتر است و اصلا با شیشه قابل قیاس نیست.

انعطاف و سختی: قاعدتا انعطاف پذیر هستند ولی در برابر ضربه مقاومتی نداشته و سریع هم خش بر می‌دارند. تنها به دلیل قیمت پایین می‌توانند به عنوان یکی از گزینه های مقرون به صرفه مد نظر قرار گرفته شوند.


گلس و محافظ صفحه مات Matte Glass


هر چند مات بودن جز جنس محافظ صفحه حساب نمی‌شود، ولی چون به طور اشتباه جا افتاده و جز انواع گلس و محافظ صفحه گوشی شناخته می‌شود به آن می‌پردازیم.

در واقع تمام محافظ هایی که در بالا معرفی کردیم می‌توانند گلس مات باشند. از جمله دلایلی که افراد به خرید محافظ صفحه و گلس مات روی می آورند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- اکثرا جای اثر انگشت را به خود نمی‌گیرند

- با وجود مات بودن وضوح خوبی دارند

- مشکل بازتاب نور را حل می‌کنند

یکی از مشکلات گلس های مات این است که اگر روی دوربین جلو را بپوشاند کیفیت آن را کم می کند.گلس و محافظ صفحه پرایوسی Privacy Glass


گلس حریم شخصی تمام صفحه و تمام چسب Apple iPhone 12 Mini


گلس حریم شخصی هم دقیقا مانند گلس مات است و می‌تواند روی بسیاری از گلس ها و محافظ صفحه ها اعمال شود. از ویژگی‌های مهم این گلس می‌توان به تیره بودن آن اشاره کرد که فقط از رو به رو اجازه دیدن نمایشگر را می‌دهد. در واقع اگر از کنار به صفحه نگاه کنید همه چیز تیره خواهد بود. این محافظ که به Anti Peeping و گلس حریم شخصی هم شناخته می‌شود انواع متفاوتی داشته و به دلایل زیر مورد توجه است:

- محتویات صفحه نمایش را فقط خودتان می‌توانید ببینید

- به دلیل تیره بودن جلوی سرک کشیدن دیگران را می‌گیرد

- با وجود تیره بودن وضوح خوبی دارند

البته این گلس ها معایبی هم دارند که بهتر است پیش از خرید از آن‌ها اگاه باشید:

- کیفیت صفحه ررا کمی پایین می آورند

- اگر دوربین جلو را بپوشاند کیفیت عکس و فیلم خیلی پایین می آید

- برای گوشی هایی که حسگر اثرانگشت زیرصفحه دارند مناسب نیست

یادتان باشد که این ویژگی‌ها می‌توانند مانند شمشیر دو لبه عمل کنند و فیلم دیدن و بازی کردن با گوشی را برایتان سخت کنند. بنابراین پیشنهاد می‌شود فقط زمان‌هایی که در اتوبوس یا مترو و مکان‌های شلوغ هستید از آن استفاده کنید.


گلس اولترا وایولت UV Protector


محافظ صفحه شیشه ای تمام صفحه و خمیده یو وی Samsung Note 20 Ultra


گلس UV یکی از انواع گلس گوشی موبایل است که به خودی خود دارای چسب نمی‌باشد. در واقع برای اینکه بتوانید آن را بر روی صفحه نمایش نصب کنید باید از یک چسب شفاف و چراغ UV بهره ببرید.

بهتر است این نوع گلس را با محافظ های Blue Cut اشتباه نگیرید، گلس UV فقط شیوه نصب متفاوتی دارد در حالی که گلس آنتی بلو جلوی اشعه مضر آبی را می‌گیرد.

از جمله نقاط قوت این گلس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- اجازه نمی‌دهد گرد و غبار زیر گلس برود

- معمولا با قفل زیر صفحه نمایش سازگارند

- شفافیت خوبی دارند

- بسیار مقاومند

قیمت این گلس به نسبت گلس حرارت دیده معمولی بیشتر است و نصب خیلی سختی دارند. یکی از دلایلی که باعث شده تا این گلس نصب سختی داشته باشد هم این است که شرط کیفیت گلس های سازگار با سنسور اثر انگشت این است که هیچ فضای خالی و حبابی بین نمایشگر و گلس نباشد.

علاوه بر این در صورتی که چسب داخل اسپیکر جلو برود قطعا اسپیکر دچار مشکل خواهد شد. پس کار را به متخصصش بسپارید.


محافظ صفحه ضد نور آبی Anti Blue Protector


پک دوتایی محافظ صفحه شیشه ای ضد اشعه آبی بیسوس Apple iPhone 12 Mini


نگاه کردن به صفحه گوشی می‌تواند برای چشم شما آسیب زا باشد. نور آبی موجود در صفحات دیجیتالی به دلیل طول موج کم و انرژی زیاد یکی از مضرترین اشعه هایی است که روزانه با آن سروکار داریم. در حدی که بسیاری از گوشی ها امروز به قابلیت Blue Cut مجهز هستند که می‌تواند نور آبی را فیلتر کند. از جمله مزایای این محافظ صفحه می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

- از خستگی چشم جلوگیری می‌کنند

- بسته به مدل ضخامت زیادی ندارند

- شفافیت مناسبی دارند


انواع محافظ صفحه موبایل از نظر پوشانندگی

یکی دیگر از مهم ترین فاکتورهایی که در خرید گلس در نظر می‌گیریم میزان پوشانندگی انواع گلس است. گوشی های موبایل با صفحه نمایش های متفاوتی عرضه می‌شوند و لازم است که گلس ها بتوانند آن را بپوشانند. به طور مثال گوشی های Edge که در لبه ها دارای خمیدگی شدید هستند با گلس تخت و معمولی سازگار نخواهند بود و باید فکر دیگری برایشان کرد.

این مسئله بیشتر برای محافظ های شیشه ای مطرح است که سفت هستند، وگرنه محافظ های پلاستیکی منعطف ترند و می‌توانند روی صفحه خمیده هم بنشینند.

همین است که انواع گلس تخت و خمیده وارد بازار شده است:


گلس تخت

این گلس دارای هیچ نوع خمیدگی نیست و فقط مناسب گوشی هایی است که دارای خمیدگی نمی‌باشند. اگر این نوع گلس را روی گوشی های Edge یا Curved نصب کنید احتمال بلند شدن آن با قاب یا شکستن لبه‌ها وجود دارد.گلس خمیده

گلس خمیده می‌تواند لبه سه بعدی گوشی هایی مانند Galaxy S20 را بپوشاند. این گلس کل نمایشگر را در بر می‌گیرد و دقیق است.تمام صفحه

این هم یک دسته بندی کلی دیگر برای محافظ صفحه هاست که انواع گلس را شامل می‌شود. این گلس ها کل صفحه نمایش را می‌پوشانند و می‌توانند تخت یا خمیده باشند. فقط این نکته را در نظر بگیرید که گلس های تمام صفحه یا فول با قاب های 360 درجه سازگاری ندارند.تمام چسب و دور چسب

فاکتور دیگری که در پوشانندگی یک گلس تاثیر گذار است تمام چسب بودن است. گلس های تمام چسب در تمام قسمت زیرین دارای چسب بوده و خیلی بهتر به نمایشگر می‌چسبند. احتمال بلند شدن این گلس توسط قاب‌ها کمتر است و دیرتر حباب می‌افتد.

گلس های دور چسب را می‌توانید با نوار مشکی دورشان بشناسید. البته نمی‌توان گفت همه گلس هایی که نوار مشکی دارند دورچسبند، اما عکس این جمله صادق است.

امکان هوا رفتن زیر گلس دورچسب بسیار زیاد است و احتمالا هنگام نصب دچار حباب می‌شود.


جمع بندی کنیم

به طور کلی موارد بالا را می‌توانید به عنوان فاکتورهای خرید گلس و محافظ صفحه گوشی در نظر بگیرید. حالا خیلی ساده می‌توانید با اطلاعاتی که نسبت به گلس ها دارید و پاسخ دادن به سوالات زیر گلس مورد نظرتان را انتخاب کنید:


آیا شفافیت صفحه برایتان خیلی مهم است؟

اگر مهم است بهتر است در بین محافظ صفحه های شیشه ای به دنبال گلس مورد نیازتان بگردید. اما باید شکننده بودن و بازتاب نور داشتن آن را هم به جان بخرید. البته برخی از انواع گلس گوشی مانند گلس نیلکین H+ Pro دارای خاصیت Anti Glare هستند که جلوی رفلکت نور را می‌گیرد.


از گلس ها خسته شده‌اید و انتخابی بهتر از محافظ TPU ندارید؟

اتفاقا دارید و در این صورت محافظ صفحه سرامیکی بهترین گزینه خواهد بود. شفافیت آن به اندازه کافی خوب است و با وجود شیشه ای نبودن اقلا پلاستیکی هم نیست. به علاوه ساختار نانو آن‌ها می‌تواند در برابر ضربات معمولی و خط و خش از گوشی محافظت کند.


خرده شیشه زیاد در دستتان فرو رفته است؟

مشکل اصلی گلس ها همین است که وقتی بشکنند تمام خرده شیشه آن‌ها به دست و لباستان می‌چسبد و مجبورید گلس را بردارید. در این صورت محافظ صفحه پلاستیکی هم انعطاف خوبی دارد و هم نمی‌شکند و نیازی نیست بعد از هر بار افتادن گوشی محافظش را عوض کنید.

البته برند نیلکین گلس های Nillkin CP+ Pro را ضد انفجار و ضد خوردشدن طراحی کرده است. به طوری که ساختار گلس از دو طرف دارای لایه TPU بوده و لایه داخلی از شیشه است. این نوع گلس ها در برابر ضربه مثل شیشه ماشین‌های ضد گلوله می‌شکنند ولی خورد نمی‌شوند.


ایرتگ اپل چیست؟ ردیاب هوشمند اپل
...
ویندوز 11 مایکروسافت با تغییرات بزرگی نسبت به نسخه قبلی خود معرفی شد
...
ثبت نظر
توجه: کد HTML ترجمه نمی شود!