اسکرین میرورینگ چیست؟ نحوه اتصال گوشی اندروید به تلویزیون

 پیش از آن که به قابلیت اسکرین میرورینگ گوشی بپردازیم باید بگویم تعدادی از روش‌های پیشنهاد شده در مقاله زیر نیازمند تلویزیون یا گوشی سامسونگ هستند. به همین دلیل لوازمی که برای هر راه حل نیاز می‌شود در ابتدای آن ذکر شده است.

تصور کنید که از مسافرت برگشته‌اید و می‌خواهید تصاویر را روی یک نمایشگر بزرگ‌تر مانند تلویزیون ببینید. اینجاست که آموزش نحوه اتصال گوشی به تلویزیون به کارتان خواهد آمد. اسکرین میرورینگ در واقع قابلیتی است که می‌تواند نمایشگر گوشی را به همان صورت به نمایشگر بزرگ‌تر تلویزیون انتقال دهد. این کار Screen Sharing هم گفته می‌شود و بسته به مدل گوشی و تلویزیونی که به آن وصل می‌شوید روش‌های متفاوتی برای انجامش وجود دارد.

اگر گوشی شما آیفون است می‌توانید بخش دوم این مقاله با عنوان نحوه اتصال گوشی آیفون به تلویزیون را مطالعه کنید.


اتصال گوشی به تلویزیون از طریق DLNA

تمام گوشی / تبلت‌‌های اخیر دارای قابلیت داخلی DLNA هستند. این روش اولین روش Wifi است که برای اتصال گوشی به تلویزیون به آن می‌پردازیم و مخفف Digital Living Network Alliance است. یکی از معایب این روش این است که فقط می‌تواند فیلم‌ها و موزیک‌ها و تصاویری که داخل گوشی ذخیره شده را نمایش دهد. بنابراین امکان نمایش صفحه مرورگر وب و ویدیوهای یوتیوب با این روش غیرممکن است.

از آنجایی که قابلیت DLNA باید در هر دو دستگاه وجود داشته باشد و فعال شود نیازمندی‌های این روش به قرار زیر است:

- گوشی هوشمند سامسونگ

- تلویزیون هوشمند با قابلیت Wifi Direct

قدم اول: ابتدا باید قابلیت Screen Mirroring را در تلویزیون فعال کنیم. بسته به اینکه برند تلویزیون شما چی باشد راه‌های مختلفی برای فعال کردن این گزینه وجود دارد. به همین دلیل ما در این مقاله فقط تلویزیون سامسونگ را بررسی کرده‌ایم.

مدل‌های قدیمی‌تر تلویزیون سامسونگ: روی کنترل دکمه Source را بزنید و سپس گزینه Screen Mirroring را انتخاب کنید.

مدل‌های جدیدتر تلویزیون سامسونگ: دکمه Menu کنترلر را بزنید و سپس روی نمایشگر تب Network و سپس Screen Mirroring را انتخاب کنید.

نکته: اگر قبلا به تلویزیون وصل شده‌اید می‌توانید رفتن به لیست دستگاه‌ها (به آدرس زیر) آن را پیدا کنید:

Settings > General > External Device Manager > Device Connection Manager > Device List

قدم دوم: حالا وقت آن رسیده که قابلیت اسکرین میرورینگ گوشی سامسونگ را هم فعال کنید. صفحه را پایین بکشید تا نوار Quick Settings نمایش داده شود.

قدم سوم: اگر گوشی سامسونگ شما دارای اندروید 6 یا کمتر است گزینه Enable Quick Connect را انتخاب کنید. در این مرحله لیستی از دستگاه‌هایی که می‌توانند به گوشی متصل شوند پدیدار می‌شود. البته کاربران گوشی‌های جدیدتر می‌توانند گزینه Screen Mirroring یا Smart View را انتخاب کنند.

قدم چهارم: تلویزیون سامسونگ را انتخاب کنید. در صورتی که از Quick Connect برای اتصال گوشی سامسونگ به تلویزیون استفاده کنید نمی‌توانید همه چیز را روی صفحه تلویزیون نمایش دهید. در این حالت فقط عکس و فیلم و موسیقی آن هم در صورتی که روی گوشی سیو شده باشند قابل نمایش هستند.

قدم پنجم: برای انتقال فایل از روش Quick Connect باید به دنبال آیکون Share بگردید. اگر آن را پیدا نمی‌کنید باید وارد سه نقطه گوشه صفحه را بزنید و Share Via را انتخاب کنید.

قدم ششم: کار تمام است و اگر تلویزیون اجازه دسترسی خواست کافیست OK یا Agree یا Allow را بزنید.


اتصال گوشی به تلویزیون از طریق اپلیکیشن SmartThings

اگر جز طرفداران لوازم خانه هوشمند باشید حتما نام اپ SmartThings به گوش‌تان خورده است. این اپ یک نوع هاب برای کنترل لوازم خانگی هوشمند سامسونگ است. این برنامه به صورت پیش‌فرض روی گوشی های سامسونگ نصب شده است، اما سایر کاربران اندروید و iOS هم می‌توانند به سادگی آن را دانلود کنند.

پیش نیاز:

- گوشی موبایل اندروید / آیفون

- تلویزیون هوشمند سامسونگ 2016 به بعد

- اپلیکیشن SmartThings سامسونگ

یکی از دلایلی که این برنامه را تبدیل به یکی از بهترین روش های اتصال گوشی به تلویزیون می‌کند هوشمند بودن آن است. SmartThings قادر است به صورت خودکار به اکثر تلویزیون های سامسونگ که بعد از سال 2016 تولید شده‌اند متصل شود. اگر تلویزیونی که شما استفاده می‌کنید برای تاریخی قبل از 2016 است بهتر است راه حل بعدی این مقاله را مطالعه کنید.

قدم اول: ابتدا تلویزیون هوشمند سامسونگ و گوشی را به یک شبکه وای فای وصل کنید.

قدم دوم: اگر اپلیکیشن SmartThings را روی گوشی ندارید، آن را دانلود و سپس نصب کنید.

قدم سوم: وارد اپلیکیشن شوید و گزینه Add Device را بزنید. با انتخاب این گزینه لیستی از تمام دستگاه‌های سامسونگ نمایش داده می‌شود که تلویزیون شما هم باید بین‌شان باشد.

فقط حواستان باشد که اگر تلویزیون روشن نباشد داخل لیست نمایش داده نخواهد شد. لذا اگر Samsung TV شما در این لیست نبود اپلیکیشن را ری استارت کنید و بعد از روشن کردن تلویزیون دوباره Add Device را بزنید.

قدم چهارم: حالا که اسم تلویزیون در لیست نمایش داده شده آن را انتخاب کنید. در این مرحله برای تایید یک کد روی تلویزیون نمایش داده می‌شود که باید در قسمت PIN اپلیکیشن وارد کنید.

با طی این مرحله تمام گام‌های مورد نیاز برای وصل کردن گوشی اندروید به تلویزیون سامسونگ را طی کرده‌ایم. حالا تلویزیون به اپلیکیشن کانکت شده و گوشی شما هم به عنوان یک ریموت کنترل اضافی قابل استفاده است.


اتصال گوشی به تلویزیون از طریق اپلیکیشن Smart View

این روش چندان با روش قبلی تفاوتی ندارد و فقط از یکی دیگر از قابلیت‌های سامسونگ یعنی Samsung Smart View استفاده می‌کند. پیش نیاز شما برای انجام این روش از این قرار است:

- گوشی موبایل اندروید / آیفون

- تلویزیون هوشمند سامسونگ 2011 تا 2016

- اپلیکیشن Smart View

اسمارت ویو روشی مناسب برای انتقال تصویر گوشی به تلویزیون سامسونگ است. این روش فقط مناسب انتقال عکس، فیلم و موزیک می‌باشد و راه حلی جایگزین برای افرادی است که از روش قبلی نتیجه‌ای نگرفتند.

قدم اول: ابتدا تلویزیون هوشمند سامسونگ و گوشی را به یک شبکه وای فای وصل کنید.

قدم دوم: برنامه Smart View را نصب کنید.

قدم سوم: وارد برنامه شوید و گزینه Connect to TV را انتخاب کنید. لیستی از تلویزیون های سامسونگی که در اطراف شما وجود دارند در اینجا نمایش داده می‌شود.

قدم چهارم: اگر تلویزیون سامسونگ شما بین 2011 تا 2014 باشد باید به آن اجازه دسترسی به حافظه بدهید. اگر هم بین 2014 تا 2015 باشد مثل روش قبل کدی که روی تلویزیون نمایش داده می‌شود را وارد می‌کنید.


اتصال گوشی به تلویزیون از طریق کروم کست

در روش‌های قبل سعی داشتیم که با قابلیت‌های درون برنامه‌ای گوشی‌های اندرویدی اسکرین میرورینگ انجام دهیم. اما راه‌های دیگری مانند Chromecast هم برای این کار وجود دارد. کروم کست یک دانگل وای فای است که مانند یک کامپیوتر کوچک عمل کرده و به مودم وصل می‌شود. این دانگل به تلویزیون وصل شده و به ما اجازه می‌دهد تا هر چیزی که دلمان بخواهد را (چه بازی و چه برنامه‌های دیگر) در تلویزیون نمایش دهیم.

بعضی از تلویزیون‌های اخیر سامسونگ دارای کروم کست پیش فرض هستند. پیش نیازهای این روش:

- گوشی / تبلت هوشمند اندروید

- تلویزیون هوشمند

- دانگل کروم کست

- برنامه Google Cast

قدم اول: گوشی موبایل و دانگل کروم کست را به یک شبکه وای فای وصل کنید.

قدم دوم: در گوشی یا تبلت وارد برنامه Google Cast شوید.

قدم سوم: گزینه Cast Screen را بزنید. در صفحه‌ بعدی نیز همین گزینه را انتخاب کنید.

قدم چهارم: حالا باید دانگلی که می‌خواهید به آن وصل شوید را انتخاب کنید تا کار تمام شود. می‌بینید که به همین راحتی موفق به وصل کردن گوشی به تلویزیون با دانگل کروم کست شدیم.

از جمله مزایای این روش می‌توان به این نکته اشاره کرد که یک دکمه جداگانه برای کستینگ از طریق یوتیوب و نت فلیکس به شما می‌دهد. به علاوه از آنجایی که کار سنگینی از گوشی نمی‌کشد می‌توانید به آسانی به اینترنت وصل شوید و هر محتوایی که می‌خواهید را پخش کنید.


اتصال گوشی به تلویزیون از طریق میراکست

میرا کست در واقع افزونه‌ایست که به فناوری وای فای اضافه شده تا امکان انتقال تصویر از گوشی اندروید به تلویزیون به صورت وایرلس ممکن شود. هرچند اسم این روش به روش قبلی شباهت دارد ولی تفاوت‌های زیادی بین آن‌هاست که جلوتر به آن اشاره می‌کنیم.

پیش نیازهای این روش:

- گوشی هوشمند

- تلویزیون هوشمند

- افزونه میراکست

- مبدل HDMI

برای برقراری اتصال میراکست باید هم گوشی و هم تلویزیون از این قابلیت پشتیبانی کنند. تمام اندرویدهای بالای 4.2 از میراکست پشتیبانی می‌کنند اما حتی اگر تلویزیون شما از میراکست پشتیبانی نکند با یک مبدل کارتان راه می‌افتد. این مبدل محتوای گوشی شما را به پورت HDMI تلویزیون منتقل می‌کند.

لازم به ذکر است که برای گوشی‌های سامسونگ نسل 3 به بعد باید حتما از آداپتورهای رسمی سامسونگ استفاده کنید.

یکی از معایب این روش نسبت به کروم کست این است که هنگام اتصال گوشی به تلویزیون فشار زیادی به گوشی وارد می‌کند و ممکن است قطع و وصلی داشته باشد.


اتصال گوشی به تلویزیون از طریق کابل HDMI

تا الان تمام راه هایی که برای چگونگی اتصال گوشی به تلویزیون آموزش دادیم به صورت وایرلس بودند. حالا می‌خواهیم سراغ راه حلی سنتی‌تر برویم و آن هم کابل HDMI است. پیش نیازهای این روش:

گوشی هوشمند اندروید

- تلویزیون هوشمند

- کابل HDMI

- تبدیل HDMI

قدم اول: ابتدا باید کابل HDMI را به آداپتور HDMI به تایپ سی وصل کنید. اگر گوشی شما تایپ سی نیست باید از مبدل‌های دیگر استفاده کنید. البته راه دیگری هم وجود دارد و آن استفاده از یک کابل HDMI به USB-C است.

با خرید کابل تبدیل HDMI به تایپ سی بیسوس دیگر نیازی به تهیه آداپتور نخواهید داشت.

نکته دیگری که در این قسمت باید به آن اشاره شود این است که در صورتی که گوشی شما سامسونگ باشد باید حتما از مبدل‌های خود سامسونگ استفاده کنید. زیرا گوشی‌های سامسونگ نسل 3 و بعدتر از مبدل‌های متفرقه پشتیبانی نمی‌کنند.

قدم دوم: کابل HDMI را به پورت اچ دی ام آی تلویزیون متصل کنید.

قدم سوم: کانکتور تایپ سی (چه از آداپتور استفاده کنید و چه کابل) باید به گوشی متصل شود.

قدم چهارم: حالا تلویزیون را روشن کنید و ورودی را به HDMI تغییر دهید تا تصاویر گوشی روی صفحه نمایش داده شوند.

نحوه ریست کردن هندزفری بلوتوث (همه برندها)
...
نحوه اتصال گوشی آیفون به تلویزیون
...
ثبت نظر
توجه: کد HTML ترجمه نمی شود!
You might also like

محصولات مرتبط