هرچیزی که از رویداد 12 سپتامبر اپل انتظار داریم

هرچیزی که از رویداد 12 سپتامبر اپل انتظار داریم

در رویداد 12 سپتامبر اپل چه چیزهایی معرفی خواهد شد؟

اپل تأیید کرد که اولین رویداد ویژه این شرکت در 12 سپتامبر برگزار می‌شود. از این رو، اپل دعوت نامه‌هایی را برای تماشای یک رویداد ویژه اپل که از Apple Park پخش می‌شود به رسانه‌ها ارسال کرده است. این رویداد یک ارائه خواهد بود که در ساعت 10:00 صبح به وقت کالیفرنیا از طریق صفحه رویدادهای اختصاصی اپل و اپلیکیشن Apple TV پخش می‌شود.
عنوان این رویداد «Wonderlust» است. لوگوی سفارشی اپل برای این رویداد، نشان‌واره‌ای است که ظاهری شبیه مجسمه دارد و ذرات آبی و خاکستری مانند شن روی تپه‌ها در حال چرخش هستند. طبق معمول، نه نام و نه شکل گرافیک لوگوی شنی اپل سرنخ زیادی در مورد اینکه محصولات اپل دقیقاً چه چیزی را عرضه خواهند کرد، ارائه نمی‌دهند. با این حال، در این بررسی به هرچیزی که از رویداد 12 سپتامبر اپل انتظار داریم خواهیم پرداخت.

چند رویداد اپل در پاییز 2023 برگزار خواهند شد؟
برای برنامه رویداد پاییز اپل، سپتامبر ماه اصلی فعالیت بزرگترین شرکت دنیاست. تضمینی وجود ندارد که رویداد سپتامبر اپل تنها رویداد باشد، زیرا این شرکت اغلب عرضه محصولات خود را تا اکتبر گسترش می‌دهد. برای مثال، اپل در سال 2020، رویدادهایی را در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر برگزار کرد که ناشی از مسائل مختلف مانند از کووید-19 بود.
تعداد رویدادهایی که اپل در نهایت برگزار خواهد کرد، به موارد مختلفی بستگی دارد. مهمترین عامل در تعداد رویدادها به تنوع محصولات باز می‌گردد. شایعاتی که در اواخر آگوست منتشر شده‌اند، نشان می‌دهد که اپل رویدادی را در ماه اکتبر برگزار خواهد کرد تا مدل‌های جدید مک را به نمایش بگذارد. حتی با وجود چنین شایعاتی، هیچ تضمینی برای رویداد اکتبر وجود ندارد.
طی 10 سال گذشته، اپل رویدادهای اکتبر را در سال‌های 2013، 2014، 2016، 2018، 2020 و 2021 برگزار کرده است. رویدادهای اکتبر در سال‌های 2015، 2017، 2019 و 2022 برگزار نشدند. ما واقعاً نمی‌دانیم که آیا رویدادی در ماه اکتبر پس از سپتامبر برگزار می‌شود یا نه! اما با توجه به تنوع گسترده در سبد محصولات اپل، شانس بسیار زیادی وجود دارد که این شرکت رویدادی را در اکتبر برگزار کند.

آیفون 15 و آیفون 15 پلاس در رویداد 12 سپتامبر اپل
مدل استاندارد آیفون برای سال 2023، آیفون 15 و همتای بزرگ آن، آیفون 15 پلاس هستند. شایعات عمدتاْ حول به‌روزرسانی‌های کوچک‌تر به جای تغییرات گسترده متمرکز خواهند بود. برای مثال، دستیابی به تراشه A16 مورد استفاده در سری آیفون 14 پرو در این بخش وجود دارد. شایعاتی برای نمایشگر آیفون جدید وجود دارد که مبنی بر قرار دادن یک قاب باریک‌تر هستند که می‌تواند حاشیه کناری صفحه نمایش را کمتر نشان دهد. همچنین آیفون 15 با نمایشگر 6.1 اینچی و آیفون 15 پلاس با صفحه نمایش بزرگتر 6.7 اینچی عرضه می‌شوند.
دوربین‌های پشتی نیز ممکن است به شکل یک سنسور 48 مگاپیکسلی با زاویه دید عریض و وجود چندین لنز تقویت شوند. یک تغییر ساده می‌تواند پرش از Lightning به USB-C برای درگاه اتصال فیزیکی باشد. شایعات می‌گویند که این تغییر می‌تواند اپل را مجبور کند که لوازم جانبی برندهای دیگر استفاده کند که گواهی Made For iPhone را دارند. در مورد رنگ‌های مختلف آیفون جدید، شایعات حاکی از وجود گزینه سبز کم رنگ برای امسال بسیار قوی است.

آیا باید انتظار آیفون 15 پرو، آیفون 15 پرومکس یا آیفون 15 الترا را داشت؟
با ادامه تمایل اپل به ارائه چهارنوع آیفون، انتظار می‌رود آیفون 15 پرو با آیفون 15 پرومکس نیز همراه شود. اگرچه گمانه ‌زنی‌هایی مبنی بر تغییر نام‌ آیفون‌ها وجود دارند. اپل ممکن است در نهایت نام آیفون 15 پرومکس را به آیفون 15 اولترا تغییر دهد. تغییرات بیشتر می‌توانند شامل لبه‌ها گردتر و بدنه تیتانیوم به جای فولاد برای کاهش وزن گوشی باشند. همچنین آیفون 15 پرو با نمایشگر 6.1 اینچی و آیفون 15 پرومکس با صفحه نمایش بزرگتر 6.7 اینچی عرضه خواهند شد.
ادعاهایی وجود دارند که نشان می‌دهند اپل سنسور مجاورت را به جای نصب آن در زیر نمایشگر، به منطقه Dynamic Island (بریدگی بالای صفحه نمایش) می‌برد. ممکن است فناوری‌های نمایشگر مانند ProMotion و Always-On همچنان باقی بمانند. انتظار می‌رود تراشه A17 بهبودهای قابل ‌توجهی را در سرعت خود ارائه دهد که بخشی از آن به لطف اتخاذ فرآیند تولید 3 نانومتری TSMC به جای نسخه 4 نانومتری است.

برای دوربین‌ها، سنسور 48 مگاپیکسلی شایعات ظاهر شدند، اما پرومکس یا اولترا برآمدگی دوربین بارزتری خواهند داشت. این موضوع به اپل امکان می‌دهد تا از آرایش لنز پریسکوپ استفاده کند که می‌تواند به بهبود قابلیت‌های زوم اپتیکال دوربین کمک کند. شایعه شده است که آیفون 15 پرومکس با لنز زوم پریسکوپ می‌تواند به طور بالقوه زوم اپتیکال 5 یا 6 برابری را ارائه دهد که پیشرفت قابل توجهی نسبت به زوم 3 برابری نسخه قبلی است. این دوربین می‌تواند در نهایت به فروش خوب مدل گوشی در سال جاری کمک زیادی کند.
سوئیچ قطع صدا ممکن است دیگر در مدل‌های پرو گنجانده نشود، اما شایعات متعددی وجود دارند که می‌گویند به جای سوئیچ قطع از یک Action Button جدید استفاده خواهد شد. این دکمه چند منظوره را می‌توان به روش‌های مختلفی تنظیم کرد. تغییر به USB-C و افزایش ظرفیت باتری نیز در شایعات شنیده می‌شود.

اپل واچ سری 9 و اپل واچ اولترا در رویداد 12 سپتامبر اپل
انتظار می‌رود که اپل مشتاق تغییراتی در اپل واچ سری 9 باشد تا watchOS 10 را منعکس کند. با این حال، شایعات بارها نشان داده‌اند که این تغییرات برای گجت‌های پوشیدنی چندان مهم نخواهند بود. درواقع، بیشتر به‌روزرسانی‌های سخت ‌افزاری به Apple Watch X مربوط می‌شوند.
انتظار می‌رود سری 9 در ابعاد 41 و 45 میلی متری عرضه شود. آنچه پیش بینی می‌شود تغییر بزرگ‌تری باشد، عملکرد تراشه S9 است. پس از پیشرفت‌های نسبتاً ناچیز تراشه در مدل‌های قبلی، اعتقاد بر این است که S9 عملکرد بسیار بیشتری را ارائه دهد. گمان می‌رود اپل واچ اولترا نیز در فهرست اپل واچ حضور داشته باشد، اما انتظار دیگری جز ارتقای تراشه در این مرحله وجود ندارد.

آیپد، آیپد پرو و آیپد مینی در در رویداد 12 سپتامبر اپل
اپل در دو سال گذشته مدل‌های جدید آیپد را در پاییز معرفی کرده است و آخرین مجموعه‌ای که انجام داد، عرضه‌ ماه اکتبر نسل 10 آیپد و آیپد پرو 11 و 12.9 اینچی بود. کاملاً قابل قبول است که اپل بتواند مدل‌ها را در پاییز به روز کند، اما به دلیل کمبود شایعات، تعیین دقیق اینکه اپل چه چیزی را معرفی خواهد کرد کمی دشوار است.
تاکنون، شایعات حاکی از آن هستند که آیپد مینی 7 ب در پاییز می‌تواند عرضه شود، اگرچه برخی دیگر می‌گویند عرضه آن در سال 2024 محتمل‌تر است. از آنجایی که شایعاتی مبنی بر عرضه OLED iPad Pro در سال 2024 وجود دارد، اپل ممکن است تا آن زمان صبر کند.

چه محصولاتی دیگری در در رویداد اپل معرفی می‌شوند؟
اگر اپل انبوه محصول را به دو رویداد تقسیم کرده و یک رویداد اکتبر را به برنامه اضافه کند، تغییرات مک معمولاً مواردی هستند که به اکتبر موکول خواهند شد. طبق معمول، اپل از مدل‌های M3 Pro، M3 Max و M3 Ultra رونمایی خواهد کرد. اپل تمایل دارد مک بوک پرو 13 اینچی، مک بوک ایر 13 اینچی و مک مینی را به اولین مدل‌هایی تبدیل کند که در نسل تراشه عرضه می‌شوند و این بار هنوز هم گزین‌ های خوب بازار هستند.
نام بزرگ دیگری که ممکن است در یک رویداد بعدی قرار بگیرد، هدست Apple Vision Pro است. پس از معرفی WWDC و پیش از انتشار در اوایل سال 2024، احتمال زیادی وجود دارد که نوعی از به روز رسانی توسط اپل ارائه شود. اینکه در ماه سپتامبر در مورد هدست صحبت شود یا تا اکتبر مورد بحث قرار گیرد، اپل فرصتی را برای صحبت در مورد آینده هدست خود از دست نخواهد داد.
با ادامه شمارش معکوس برای 12 سپتامبر، دنیای فناوری سرشار از انتظار است. رویداد سپتامبر اپل آماده است تا آنچه را که می‌توانیم از گوشی‌های هوشمند انتظار داشته باشیم، بازتعریف کند. Wonderlust قول می‌دهد که رویدادی باشد که علاقه ‌مندان به فناوری را وجود آورد.