چطور در iMessage تیک خوانده‌شدن پیام را خاموش کنیم

چطور در iMessage تیک خوانده‌شدن پیام را خاموش کنیم

چطور در iMessage تیک خوانده‌شدن پیام را خاموش کنیم

اپلیکیشن iMessage هنوز برنامه پیام‌رسان همه‌کاره شرکت اپل است که امکانات بسیار زیادی دارد. اگر یکی از افرادی هستید که خودتان و عزیزانتان از گوشی‌های آیفون استفاده می‌کنند، احتمالا از پیام‌رسان‌های دیگر مانند واتس‌اپ استفاده نمی‌کنید، مگر این‌که چاره‌ای نداشته باشید.
اما بدان معنا نیست که اپلیکیشن بی‌نقصی است. iMessage نیز مشکلات خود را دارد؛ از جمله سازگاری با افرادی که از گوشی‌های اندرویدی مانند سامسونگ استفاده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین مشکلات نیز قابلیت داخلی تیک خوانده‌شدن پیام‌ها است. البته چنین قابلیتی کاربردی است و به افراد نشان می‌دهد که پیام با موفقیت ارسال شده و گیرنده، پیام را خوانده یا خیر.

مشکل این است که در بسیاری از موقعیت‌ها، فرد گیرنده نمی‌خواهد همه بدانند چه زمانی پیام‌هایشان را خوانده. وقتی وضعیت خوانده‌شدن یا نشدن هر پیام فورا به افراد اطلاع‌رسانی‌شود، پیام‌هایی که محتوای عجیب‌غریب، مهم یا عاشقانه دارند، خواه‌ناخواه دچار مشکلاتی می‌شوند و فرستنده‌شان ممکن است احساس خوبی نداشته باشد.
شرکت اپل نیز از این معضل آگاه است. به همین دلیل راهی برای خاموش‌کردن تیک خوانده‌شدن پیام وجود دارد که بسیاری از کاربران از آن بی‌خبرند. در ادامه مطلب به نحوه خاموش‌کردن تیک خوانده‌شدن پیام در این اپلیکیشن محبوب و کاربردی می‌پردازیم. همراهمان باشید.

چگونه تیک خوانده‌شدن پیام را در iMessage اپل خاموش کنیم

روش کار ساده‌است و روی تمامی گوشی‌های اپل تا آیفون 15، به‌خوبی کار می‌کند. البته توصیه می‌کنیم پیش از شروع کار، از آپدیت‌بودن سیستم‌عامل گوشی‌تان اطمینان حاصل کنید. احتمال کمی وجود دارد که با به‌روزرسانی پس از اعمال تغییرات، تنظیمات برنامه دوباره به حالت ابتدایی بازگردند.
توجه داشته باشید که می‌توانید تیک خوانده‌شدن پیام‌ها را در هر دستگاه اپلی خاموش کنید، اما پس از آن رابط کاربری بسته به پلتفرمی که استفاده می‌کنید (مانند MacBook یا MacOS iMac) کمی متفاوت به‌نظر می‌رسد. پس پیش از هر اقدامی، مطلب را تا انتها بخوانید تا بتوانید با دید بازتری تصمیم بگیرید.
اگر Login نکرده‌اید، وارد شوید و تنظیمات را باز کنید.
منوی سمت چپ را به سمت پایین اسکرول کنید تا قسمت پیام‌ها را بیابید. آن را انتخاب کنید. در منوی پیام‌هایتان به قسمتی بروید که با عبارت «Send Read Receipts» شروع می‌شود.
گزینه ‏«‏Send Read Receipts‏» ‏ را خاموش کنید. این گزینه تیک خوانده‌شدن پیام را برای تمام افراد لیست مخاطبانتان خاموش می‌کند. وقتی آن‌ها پیامی برایتان می‌فرستند دیگر نمی‌توانند زمانی که پیام را می‌بینید، متوجه شوند.
اگر از اپلیکیشن iMessage در چند دستگاه استفاده می‌کنید، باید این مراحل را با تمام دستگاه‌هایتان انجام دهید زیرا اطلاعات در پلتفرم‌هایی مانند مک همگام‌سازی نمی‌شوند. اگر از گجت‌هایی مانند اپل‌واچ استفاده می‌کنید نیز باید تنظیماتش را تغییر دهید تا مطابق آیفونتان شود.

نحوه غیرفعال‌کردن تیک خوانده‌شدن پیام در iMessage برای یک مخاطب اپل
شاید دوست داشته باشید بعضی افراد بتوانند متوجه شوند که پیام‌هایشان را خوانده‌اید یا خیر. این موقعیت می‌تواند برای اعضای خانواده، همسر، فرزندانتان یا موقعیت‌های کاری مهم مفید باشد. خوشبختانه اپل به همین منظور راهی برای سفارشی‌کردن تیک خوانده‌شدن پیام‌ها برای مخاطبین خاص گذاشته است.
کافی‌ست به یکی از مکالمات در iMessage یا مخاطبی بروید که می‌خواهید رسیدن خواندن پیام را برایش خاموش کنید. روی نام یا شماره‌شان در بالای صفحه ضربه بزنید.
در منوی تماس که باز می‌شود، به پایین بروید تا به گزینه «Send Read Receipts» را ببینید. آن را خاموش کنید. با این کار تیک خوانده‌شدن پیام فقط برای این شخص خاموش می‌شود.
همین کار را برای دیگر مخاطبانتان انجام دهید که نمی‌خواهید تیک خوانده‌شدن پیام را از طرفتان دریافت کنند.
تیک خوانده‌شدن در گوشی‌های اندرویدی چطور کار می‌کند؟ دیگران هنوز هم می‌توانند آن را ببینند؟

می‌توانید از iMessage برای ارسال و دریافت پیام متنی به کاربرهای اندرویدی استفاده کنید. بااین حال ترفندی که در این مقاله گفتیم، تنها در صورتی کار می‌کند که هر دو فرد، کاربر دستگاه‌های اپل باشند.
اگر یک نفر از iMessage در گوشی اپلش استفاده کند و فرد دیگر از برنامه‌ای متفرقه برای دریافت اس‌ام‌اس در اندروید، تیک خوانده‌شدن پیام برای هیچ‌کدام از دوطرف کار نمی‌کند.
به‌یاد داشته باشید که همیشه می‌توانید اندروید یا آیفون بودن گوشی فرد مقابل را از روی حباب‌های آبی یا سبز پیامتان، متوجه شوید. اگر حباب‌های صفحه چتتان با طرف مقابل، آبی بود یعنی او دستگاهی از شرکت اپل دارد و اگر سبز بود، یعنی کاربر اندروید است.
اگر دوست دارید در اندروید تیک خواندن پیام را داشته باشید، هر دو باید از پیام‌رسانی متفاوت مانند واتس‌اپ، تلگرام یا سیگنال استفاده کنید.
پس از خاموش‌کردن تیک خوانده‌شدن پیام، لازم نیست نگران این باشید که دیگر دوستانتان نمی‌توانند متوجه شوند که پیامشان را خوانده‌اید یا خیر. هر وقت بخواهید می‌توانید این گزینه را روشن یا خاموش کنید. البته پیام‌های قبلی به‌روزرسانی نمی‌شوند و فقط در پیام‌های جدید، تیک خوانده‌شدن پیام نشان داده می‌شود.