6 راهکار عالی برای حل مشکل خاموش شدن بلوتوث در ویندوز 11

6 راهکار عالی برای حل مشکل خاموش شدن بلوتوث در ویندوز 11

6 راهکار عالی برای حل مشکل خاموش شدن بلوتوث در ویندوز 11

بلوتوث یک تکنولوژی بی سیم است که علی رغم کاربردی بودن زیاد، تا زمانی که از کار نیافتد متوجه نقش پررنگ آن در زندگی خود نخواهیم شد.
به عنوان مثال اگر بلوتوث ویندوز 11 شما به طور ناگهانی از کار بیوفتند و خاموش شود، نمی‌توانید از وسایل بی سیم خود استفاده کنید، مانند کیبورد، ماوس، هدفون و وسایل دیگر. خوشبختانه این مشکل غیر قابل حل نیست و راهکارهای کاربردی زیادی برای رفع آن وجود دارد.
قطع شدن ناگهانی بلوتوث ویندوز 11 گاهی اوقات می‌تواند اعصاب خرد کن باشد. اگر شما هم همین مشکلات را با بلوتوث ویندوز 11 خود دارید، حتما تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

در این مطلب راهکارهایی را ذکر می‌کنیم که به شما در حل مشکل بلوتوث در ویندوز 11 کمک زیادی می‌کنند و با استفاده از آنها می‌توانید به راحتی از وسایل بی سیم و بلوتوثی خود استفاده کنید.
1. حالت هواپیما را فعال و غیرفعال کنید
فعال و غیرفعال کردن حالت هواپیما برای حل مشکل بلوتوث در ویندوز 11 یکی از بهترین روش‌ها برای راه اندازی مجدد اتصالات بی سیم کامپیوتر یا لپ تاپ است، از جمله بلوتوث.
با انجام این کار معمولا اختلالات کوچکی که در اتصالات بی سیم وجود دارند حل خواهند شد. بنابراین، این اولین راهکاری است که باید امتحان کنید.
برای انجام این کار، کلید Windows و A را با یکدیگر بفشارید تا پنل تنظیمات سریع (Quick Settings) باز شود. سپس روی آیکون حال هواپیما کلیک کنید تا فعال شود، چند ثانیه صبر کنید و مجددا روی آیکون کلیک کرده و آن را غیرفعال کنید.

2. از عیب یابی بلوتوث استفاده کنید
ویندوز 11 یک عیب یاب مختص به بلوتوث دارد که می‌تواند مشکل بلوتوث در ویندوز 11 را حل کند. گرچه استفاده از این قابلیت رفع هیچ مشکلی را تضمین نمی‌کند، اما ارزش امتحان کردن را دارد. برای استفاده از عیب یاب بلوتوث ویندوز، باید مراحل زیر را طی کنید:
مرحله اول: روی آیکون سرچ یا جستجوی ویندوز در تسک بار کلیک کنید، عبارت troubleshoot settings را بنویسید و اولین گزینه‌ای را می‌بینید انتخاب کنید.
مرحله دوم: روی گزینه Other troubleshooters کلیک کنید.
مرحله سوم: روی گزینه Run کنار بلوتوث کلیک کرده و سپس به دستورالعمل‌هایی که می‌بینید عمل کنید تا سیستم عیب یابی اجرا شود.

3. تنظیمات مدیریت مصرف انرژی بلوتوث را بررسی کنید
با بررسی تنظیمات مدیریت مصرف انرژی بلوتوث، می‌توانید تعیین کنید ویندوز چگونه باید مصرف انرژی بلوتوث را مدیریت کند.
با انجام این کار، می‌توانید از خاموش شدن بلوتوث ویندوز برای کاهش مصرف انرژی جلوگیری کنید. در ادامه مراحل موردنیاز را برای انجام این کار و حل مشکل خاموش شدن بلوتوث در ویندوز 11 ذکر کرده‌ایم:
مرحله اول: کلید Windows و X را بفشارید تا منوی Power User باز شود و از لیستی که می‌بینید، گزینه Device Manager را انتخاب کنید.
مرحله دوم: روی گزینه Bluetooth کلیک کنید تا باز شود، سپس از گزینه‌های ظاهر شده روی درایور بلوتوث خود کلیک و سپس روی گزینه Properties کلیک کنید.
مرحله سوم: به پنجره Power Management بروید و تیک گزینهAllow the computer to turn off this device to save power را بردارید. سپس روی گزینه OK کلیک کنید.
اگر مراحل گفته شده را کامل اجرا کنید، دیگر ویندوز بلوتوث را به طور خودکار خاموش نمی‌کند.
4. سرویس پشتیبانی بلوتوث را برررسی کنید
سرویس پشتیبانی بلوتوث (Bluetooth Support Service) یک برنامه جمع و جور است که اتصالات بلوتوث را در کامپیوترتان مدیریت می‌کند.
به طور پیش فرض، زمانی که کامپیوتر راه اندازی می‌شود این سرویس به ویندوز کمک می‌کند بلوتوث‌های متصل به سیستم را مدیریت کند. در صورتی که این سرویس با هر نوع اختلالی روبرو شود و در نتیجه کامپیوتر نتواند این سرویس را راه اندازی کند، ممکن است با مشکلاتی در اتصال بلوتوث مواجه شوید.
برای حل این مشکل، کافی است مراحل زیر را طی کنید.
مرحله اول: کلیدهای Windows و R را بفشارید تا dialog box باز شود. سپس services.msc را در کادر تایپ کنید و Enter را فشار دهید.
مرحله دوم: در پنجره ویندوز، گزینه Bluetooth Support Service را در لیست پیدا کنید و سپس دوبار روی آن کلیک کنید تا گزینه‌های آن را ببینید.
مرحله سوم: از منوی کشویی کنار Startup type گزینه Automatic را انتخاب کنید. سپس Apply و در نهایت OK را بفشارید.
حالا کافی است کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی و سپس بررسی کنید که آیا اختلالات عملکرد بلوتوث رفع شده اند یا خیر.

5. درایور بلوتوث را به روز رسانی کنید
درایور بلوتوث در کامپیوتر شما نقش یک پل ارتباطی بین ویندوز و سخت افزار بلوتوث را بازی می‌کند. اگر درایور خیلی قدیمی ‌باشد، ممکن است با مشکلاتی مانند خاموش شدن بلوتوث در ویندوز 11 مواجه شوید. البته نیازی به نگرانی نیست، کافی است مراحل زیر را طی کنید تا از مواجهه با این مشکل جلوگیری کنید.
مرحله اول: کلیدهای Windows و S را بفشارید تا منوی جستجو باز شود، سپس device manager را در کادر تایپ کنید و Enter را بفشارید.
مرحله دوم: در پنجره Device Manager روی گزینه Bluetooth کلیک کنید تا گزینه‌های آن برایتان نمایان شوند. روی درایور بلوتوث درایور خود کلیک راست کرده و سپس Update driver را انتخاب کنید.
به این شکل می‌توانید با پیروی از دستورالعمل‌هایی که برایتان نمایش داده می‌شوند به روز رسانی درایور را به پایان برسانید و مجددا نحوه عملکرد بلوتوث را بررسی کنید.

6. درایور بلوتوث را مجددا نصب کنید
اگر مشکل با بروزرسانی باز هم مشکل بلوتوث در ویندوز 11 حل نشد، به احتمال زیاد درایور بلوتوث شما خراب است. برای حل این مشکل، باید درایور را مجددا روی کامپیوترتان تصب کنید. به مراحل انجام این کار دقت کنید:
مرحله اول: کلیدهای Windows و R را بفشارید تا dialog box اجرا شود، سپس عبارت devmgmt.msc را در کادر ظاهر شده تایپ کنید و کلید Enter را بفشارید.
مرحله دوم: روی گزینه Bluetooth دو بار کلیک کنید تا گزینه‌های آن را ببینید. سپس روی Bluetooth driver کلیک راست کرده و گزینه Uninstall driver را انتخاب کنید.
مرحله سوم:گزینه Uninstall را انتخاب کنید تا فرآیند کامل شود.
اکنون کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید تا حین راه اندازی، ویندوز درایور حذف شده را دوباره نصب کند. با انجام این کار، دیگر بلوتوث بی دلیل خاموش نخواهد شد.

اتصالات بی سیم را با بلوتوث تجربه کنید.
زمانی که اتصال بین بلوتوث ویندوز دستگاهتان و وسایل دیگر به طور ناگهانی قطع می‌شود، ممکن است مشکلات جدی‌تری را با خود به همراه داشته باشد.
خوشبختانه این مشکل غیر قابل حل نیست و تنها با پیروی از راهکارها و مراحل بالا می‌توانید مشکل بلوتوث در ویندوز 11 را به راحتی حل کنید.