چرا قاب ژله ای گوشی زرد می شود؟

قاب ژله ای یکی از پر طرفداترین قاب های گوشی است که همه ما برای گوشی خود تهیه می‌کنیم. در حال حاضر حتی بعضی از برندهای گوشی موبایل مانند شیائومی، یک کاور شفاف TPU داخل پک بسته بندی گوشی قرار می‌دهند. اما مشکل زرد شدن قاب ژله ای چیزی است که نمی‌توان به این سادگی‌ها نادیده گرفت. در ادامه علت تغییر رنگ قاب گوشی را بررسی می‌کنیم و راه حلی برای تمیز کردن قاب ژله ای معرفی می‌کنیم.


نصب و در آوردن قاب ژله ای بسیار راحت تر از قاب های سخت است و همین باعث می‌شود خیلی از ما آن را برای استفاده روزمره خود نهیه کنیم. همین استفاده روزمره از TPU سبب می‌شود تا قاب در شرایطی قرار بگیرد که موجب تغییر رنگ آن شود. البته تغییر رنگ قاب تاثیری در استقامت و عمر کیس ندارد.


تابش اشعه فرابنفش UV

نور خورشید یکی از مهم ترین دلایل زرد شدن قاب ژله ای گوشی است. ماده اصلی به کار رفته در این قاب ها پلیمر سیلیکون است که وقتی در معرض تابش نور آفتاب قرار گیرد دچار واکنش های شیمیایی شده و تغییر رنگ می‌دهد.

البته علاوه بر قاب ها بعضی از انواع گلس و محافظ صفحه هم از TPU ساخته شده‌اند. اگر دقت کرده باشید محافظ های پلاستیکی که برای نمایشگر استفاده می‌کنید هم پس از مدتی تغییر رنگ می‌دهند.


قرار گرفتن در معرض حرارت

در کنار نور آفتاب که 80 درصد کار را انجام می‌دهد، گرمای ساتع شده از بدنه گوشی موبایل هم یکی از تعیین کننده ترین دلایل تغییر رنگ قاب گوشی است. پس وقتی با گوشی بازی می‌کنیم یا هنگامی که در شارژ است بهتر است قاب آن را خارج کنیم تا گرمای گوشی داخل قاب گیر نکند..

علاوه بر این ممکن است گوشی در محیط گرمی قرار بگیرد یا دمای هوا زیاد باشد و بر رنگ پلیمر تاثیر بگذارد.


جذب چربی و آلودگی

ما در طول روز بارها گوشی خود را بر می‌داریم و با آن تماس می‌گیریم. خیلی از ما در آن لحظه به این فکر نمی‌کنیم که دستمان ممکن است چرب باشد یا عرق کرده باشد. این چربی و آلودگی می‌تواند به سرعت توسط پلیمر سیلیکون جذب شده و رنگ آن را عوض کند. 

خیلی وقت‌ها هم آبمیوه یا مایعی اسیدی روی قاب می‌ریزد و ما تصور می‌کنیم که با دستمال تمیزش کردیم. در حالی که اثرات رطوبت وارد پلیمر شده و باعث ایجاد اکسیداسیون می‌شوند. اکسید شدن به ایجاد لک و زشت شدن قاب می‌انجامد که پاک کردنش تقریبا غیر ممکن است.


نحوه تمیز کردن قاب گوشی ژله ای

تمام مواردی که در بالا نام بردیم می‌توانند به صورت تک یا در کنار هم باعث زرد شدن قاب زله ای شفاف شوند. اگر قابی که خریده‌اید هنوز خیلی تازه است و دلتان نمی آید آن را عوض کنید ما راه حل هایی هم برای سفید کردن قاب ژله ای سراغ داریم که مشکل شما را حل می‌کنند.تمیز کردن قاب ژله ای با ترکیب آب و صابون

یکی از راه هایی که همه با خیال راحت امتحان می‌کنند این است که قاب ژله ای زرد شده را از گوشی جدا کنند و با آب و صابون بشویند. برای اینکه لکه ها کاملا پاک شوند می‌توانید یک مسواک خیلی نرم بردارید و به آرامی سطح کیس را با آن تمیز کنید. اگر زردی ایجاد شده به خاطر چربی و آلودگی باشد احتمالا با این روش پاک خواهد شد، اما اگر بر اثر تغییر شیمیایی TPU باشد بعید است که بتوانید خیلی شفافش کنید.

اگر قاب تازه را هر چند وقت یک بار با این روش تمیز کنید سرعت زرد شدن آن به مرور زمان کمتر می‌شود.


رفع کدری قاب ژله ای با سفید کننده

سفید کننده ها تاثیر زیادی روی قاب های سیلیکونی دارند. بنابراین اگر کدری و زردی قاب زیاد شده شاید بهتر است این روش را امتحان کنید.

برا ی این کار قاب را از گوشی جدا کنید و داخل محلول آب و سفید کننده قرار دهید. اجازه دهید برای چند دقیقه داخل محلول بماند و سپس آن را خارج کنید. قاب را تمیز کرده و اجازه دهید خشک شود.

لازم به ذکر است که لکه های ناشی از اکسید شدن با این روش شانس زیادی ندارند.

از آنجایی که تماس با مواد سفید کننده برای سلامتی ما مضر است، یادتان باشد که حتما از دستکش و ماسک استفاده کنید.


تمیز کردن قاب ژله ای با خمیر دندان

خمیر دندان ها به دلیل ترکیبات فلوراید دارای خاصیت سفید کنندگی هستند. ولی اینکه آیا می‌توان به کمک آن مشکل زرد شدن قاب ژله ای را حل کرد یا نه بیشتر افسانه است تا واقعیت.

اما اگر می‌خواهید لکه های ماندگار روی قاب را پاک کنید می‌تواند کمکتان کند. پس مقداری خمیر دندان روی کاور TPU بریزید و با مسواک تمیزش کنید. همانطور ک می‌بینید لکه های زرد از بین نرفته‌اند اما باقی لک ها کاملا پاک می‌شوند.


سفید کردن قاب گوشی ژله ای با الکل

الکل یکی از تمیز کننده های بسیار خوب است؛ زیرا علاوه بر اینکه خاصیت ضدعفونی کننده دارد، سرعت تبخیرش هم بالاست و سطح تمیز شده خشک می‌ماند. به علاوه مثل آب خطرناک نیست و به دلیل همین تبخیر سریع به راحتی وارد دستگاه نمی‌شود.

برای تمیز کردن قاب ژله ای با الکل باید برای 10 دقیقه قاب را داخل یک ظرف آب غوطه ور کنید. سپس با دستمالی که به الکل 75 درصد آغشته شده به صورت دایره‌ای روی قاب بکشید تا لکه‌ها پاک شوند.


تمیز کردن قاب ژله ای گوشی با جوش شیرین

یکی از ویژگی‌های معروف جوش شیرین این است که می‌تواند در ترکیب با آب خاصیت اسیدی و بازی پیدا کند. به همین دلیل می‌تواند سوطح را پاک کند و بساید. برای استفاده از این روش کافیست مقداری جوش شیرین را روی سطح قاب ژله ای زرد شده بپاشید. سپس مسواک یا برس کوچکی را با آب سرد نمناک کرده و سطح کیس را با آن اسکراب کنید.

در آخر کیس را بشویید و اجازه دهید خشک شود.


یک قاب ژله ای جدید بخرید

باید این را پذیرفت که قاب های ژله ای شفاف پس از مدتی تغییر رنگ می‌دهند و زرد می‌شوند. گرچه این تیره شدن به استحکام قاب آسیبی نمی‌زند ولی آن را از شکل می‌اندازد و تقریبا دیگر قابل استفاده نیست.

نیلکین در طراحی قاب های Nillkin Nature TPU توانسته این مشکل را تا حدودی حل کند. این قاب ها به دلیل داشتن ساختار متفاوت (ساخته شده از مواد تجزیه پذیر) با سرعت کمتری تغییر رنگ می دهند و زمانی که آن را با مواد شوینده بشویید مقداری از رنگ قبلی آن هم باز خواهد گشت. علت خوشنام بودن این محصول هم همین می باشد؛ زیرا تا حدودی از بزرگ ترین معایب قاب های ژله ای جلوگیری کرده است.

نسخه دوازدهم از سیستم عامل iOS منتشر شد
...
تست مقاومت صفحه نمایشگر گوشی آیفون Xs و Xs Max
...
ثبت نظر
توجه: کد HTML ترجمه نمی شود!

محصولات مرتبط