کاغذهای دیجیتالی چگونه کار می کنند؟

کاغذهای دیجیتالی چگونه کار می کنند؟

کاغذ دیجیتال چیست و چگونه کار می کند؟

به گفته کارشناسان، ارزش بازار کاغذهای دیجیتالی تا سال 2027 به 3.9 میلیارد دلار خواهد رسید. کاغذ دیجیتالی معمولاً توسط متخصصان، کارکنان سازمان‌ها، دانش‌ آموزان، دانشجویان و هنرمندانی استفاده می‌شود که از این دستگاه به جای خودکار و کاغذ معمولی برای یادداشت ‌برداری و طراحی بهره می‌برند. با پیشرفته روزافزون این کاغذها، تقاضا برای خرید این محصولات نوآورانه به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت؛ اما فناوری کاغذ دیجیتالی چیست و چگونه کار می‌کند؟ در این مقاله به نحوه عملکرد کاغذ دیجیتالی و مزایای آن می‌پردازیم.

کاغذ دیجیتالی چیست؟

کاغذ دیجیتالی (Digital Paper) یک نمایشگر بازتابنده است که با استفاده از انواع مختلف فناوری مانند الکتروفورز، خیس شدن الکتریکی و الکتروکرومیسم تولید می‌شود. در شکرت‌هایی مانند Ynvisible از الکتروکرومیسم برای تولید کاغذ دیجیتالی استفاده می‌شود، زیرا این تکنولوژی به آنها امکان می‌دهد از فرآیندهای تولید چاپ روی صفحه نمایش به شکلی مقیاس پذیر، انعطاف پذیر و مقرون به صرفه استفاده کند. در حالی که برخی از شرکت‌های تولید نمایشگر مانند E-Ink از الکتروفورز استفاده می‌کنند.

در یک تعریف ساده‌تر، کاغذ دیجیتالی یک نمایشگر است که ظاهر جوهر معمولی را بر روی کاغذ تقلید می‌کند، اما به جای جوهر و کاغذ واقعی از یک صفحه نمایش با قابلیت لمس بهره می‌برد. کاغذهای دیجیتالی به جای ساطع نور، نور را منعکس می‌کنند و خواندن آنها را حتی در زیر نور مستقیم خورشید بسیار راحت خواهند کرد. کاغذ دیجیتالی در اغلب موارد به عنوان یک دفتر الکترونیکی استفاده می‌شود که کاربر می‌تواند برای نوشتن یا نقاشی از آن استفاده کند. امکان ذخیره اسناد در حافظه و ویرایش با این کاغذها وجود دارد.

کاغذ دیجیتالی چگونه کار می‌کند؟

کاغذ دیجیتال نوعی کاغذ مخصوص است که می‌توان با قلم دیجیتال روی آن نوشت و کپی دیجیتالی از اسناد دست نویس ایجاد کرد. نباید این کاغذ را با کاغذ الکترونیکی اشتباه گرفت. کاغذ الکترونیکی روشی دیجیتالی برای نمایش اسناد به روشی ساده‌تر از صفحه نمایش‌های سنتی است. بیشتر کاغذهای دیجیتالی که به عنوان کاغذهای تعاملی نیز شناخته می‌شوند، به شیوه‌ای مشابه کار می‌کنند.
الگوهایی روی کاغذ تعبیه شده‌اند که به اسکنر در قلم دیجیتال کمک می‌کند تا دقیقاً محل قلم روی کاغذ را شناسایی کند. سپس قلم از این اطلاعات برای ارائه یک تصویر دیجیتالی از آنچه در حال ترسیم یا نوشتن است استفاده می‌کند. به این ترتیب، کاغذ دیجیتالی می‌تواند به عنوان جایگزینی برای کاغذ معمولی مورد استفاده قرار گیرد. به طور کلی، فناوری پشت پرده کاغذهای دیجیتالی به چند نوع مختلف تقسیم می‌شوند که در ادامه شرح می‌دهیم:

1- صفحه نمایش الکتروفورتیک
نمایشگرهای الکتروفورتیک برای ایجاد تصاویر به حرکت ذرات باردار متکی هستند. هنگامی که یک ولتاژ به پیکسل‌های خاص اعمال می‌شود، ذرات حرکت می‌کنند و باعث می‌شوند پیکسل تیره یا روشن به نظر برسد. نمایشگرهای الکتروفورتیک معمولاً در کتابخوان‌های الکترونیکی و دفترچه یادداشت دیجیتالی استفاده می‌شوند.
2- صفحه نمایش لمسی خازنی
بسیاری از کاغذهای دیجیتالی دارای فناوری صفحه لمسی خازنی هستند. این فناوری به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از انگشتان یا قلم خود با نمایشگر تعامل داشته باشند. زمانی که انگشت یا قلم صفحه لمسی خازنی را لمس می‌کند، دستگاه تغییرات در ظرفیت الکتریکی را تشخیص می‌دهد. به این ترتیب، نوشته یا طرح روی کاغذ اعمال می‌شود.
3- رزونانس الکترومغناطیسی (EMR)
برخی از کاغذهای دیجیتالی دارای قلم‌های فعال یا قلم‌هایی هستند که از فناوری EMR استفاده می‌کنند. قلم‌های EMR یک سیم پیچ در نوک و یک سنسور در صفحه نمایش دارند که امکان طراحی و نوشتن دقیق و حساس به فشار را فراهم می‌کند. این فناوری تجربه نوشتن و طراحی طبیعی‌تری مانند کاغذ واقعی و خودکار را فراهم می‌کند.

مزایای خرید کاغذی دیجیتالی

کاغذی دیجیتالی به افزایش و بهبود کارایی فردی کمک زیادی می‌کند، زیرا در هر زمان و هر مکان قابل استفاده است. از این دستگاه می‌توان برای آموزش در همه سنین به ویژه برای کودکان استفاده کرد. برای مثال، محصول تخته هوشمند شیائومی Xiaomi Mi LCD Writing Tablet 13.5 inch XMXHB02WC همراه با قلم می‌تواند راهکاری عالی برای افزایش یادگیری کودکان باشد. همچنین کاغذ دیجیتالی یک وسیله کاربردی برای کارکنان شرکت برای انجام کارهای روزانه است. دانشجویان، نویسندگان، نقاشان، طراحان و سایر افراد نیز می‌توانند از این وسیله استفاده کنند. به هر روی، در ادامه به فواید کاغذ دیجیتالی اشاره می‌کنیم:

حفظ امنیت اسناد
فایل‌های کاغذی در معرض خطر مفقود شدن و سرقت قرار دارند. علاوه بر این، اطلاعات شخصی روی فایل‌های کاغذی به راحتی قابل دسترس‌تر هستند. اگر در شرکت یا خانه شما آتش سوزی رخ دهد، تمامی اسناد از بین می‌روند. با این حال، فضای ذخیره‌ سازی دیجیتال امکان پشتیبان‌ گیری امن را فراهم می‌کند. پردازش هوشمند اسناد از طریق کاغذهای دیجیتالی، دسترسی به اطلاعات را محدود می‌کند و در عین حال از داده‌ها در برابر از بین رفتن یا آسیب محافظت می‌کند. همچنین شما می‌توانید یک رمز عبور یا امضای دیجیتال برای افزایش امنیت دستگاه خود داشته باشید.

مفید برای محیطی زیست
چند ورق کاغذ در اتاقتان دارید؟ اگر به چاپ هر فرم و سند ادامه دهید، چند ورق کاغذ دیگر به کشوهای اتاق شما یا دفترتان در شرکت اضافه خواهند کرد؟ طبق مطالعه‌ای که توسط Road Runner انجام شده است، کاغذ 70 درصد زباله‌های اداری را تشکیل می‌دهد. شاید تعجب آورتر این باشد که یک کارمند اداری به طور متوسط از حدود 10 هزار برگ کاغذ در سال استفاده می‌کند. در حالی که برخی از کاغذ بازی‌های اداری ممکن است ضروری باشند، انجام اقداماتی برای تشویق بازیافت و کاهش استفاده از کاغذهای غیر ضروری می‌تواند سالانه هزاران درخت را نجات دهد. این کار تنها با استفاده از کاغذ دیجیتالی امکان پذیر است.

صرفه جویی در فضا
ذخیره سازی فایل‌های کاغذی فضای فیزیکی زیادی را اشغال می‌کند. در برخی موارد، سازمان‌ها اسناد خود را برای ذخیره ‌سازی به خارج از محل منتقل می‌کنند. نگهداری اسناد هزینه اضافی دارد. هنگام انتقال به یک سیستم دیجیتال می‌توانید در فضا و منابع مالی صرفه جویی کنید. فضای آزاد شده می‌تواند محیطی را برای کارکنان جدید، تجهیزات جدید یا خلوت کردن فضل ارائه دهد. این موضوع برای کاربران خانگی نیز صادق است، اگر در خانه به عنوان نویسنده، طراح یا توید کننده محتوا کار می‌کنید، کاغذی دیجیتالی می‌تواند از انباشته کردن کاغذهای فیزیکی جلوگیر کند.

افزایش بهره وری و کارایی
دسترسی به فایل‌های دیجیتال و اشتراک گذاری آنها در هر کجا با کاغذی دیجیتالی امکان پذیر است. فایل‌های دیجیتال در زمان صرفه جویی می‌کنند، زیرا به راحتی قابل به اشتراک گذاری هستند. اگر شما یک طرح اولیه را روی کاغذ دیجیتالی ترسیم کردید، آن را می‌توانید به سرعت از طریق اپلکیشن‌های پیام رسان به دیگران ارسال کنید. اما اگر بخواهید سند کاغذی طرح خود را به دیگران بفرستید، باید از پیک استفاده کنید و هزینه اضافی بپردازید. کاغذ دیجیتالی به افزایش بهره وری و کارایی کمک زیادی می‌کند.

ارائه داده‌های در زمان حال
اگر سازمان شما برای تصمیم گیری در سطح بالا به داده‌ها متکی است، انتخاب راه حل ذخیره سازی دیجیتال برای اسناد شما ضروری است. بررسی دستی و وارد کردن داده‌ها زمان بر و مستعد خطاهای انسانی است. از طریق کاغذ دیجیتالی می‌توانید در هر زمانی از روز به فایل‌های دیجیتال خود دسترسی داشته باشید تا اطلاعات را دوباره بررسی یا به‌ روزرسانی کنید. پیدا کردن یک فایل در کاغذ دیجیتالی خیلی آسان‌تر از رفتن به قسمت بایگانی شرکت و گشتن در میان انبوهی از فایل‌های کاغذی است!

نتیجه گیری
کاغذهای دیجیتالی به دلیل مصرف انرژی کم، کنتراست بالا، خوانایی، ضخامت و زاویه دید وسیع‌تر، محبوبی زیادی پیدا کرده‌اند. این دستگاه‌ها به طور گسترده در کتابخوان‌های الکترونیکی و دفترهای یادداشت برداری استفاده می‌شوند. این امکان وجود دارد که افراد در همه سنین از کودکان گرفته تا بزرگسالان از کاغذ دیجیتالی برای انجام کار مربوط به نوشتن و طراحی استفاده کنند. بنابراین مهم است که کم کم از کاغذهای فیزیکی به سمت محصولات دیجیتالی برویم تا بتوانیم مزایای بیشتری کسب کنیم.