کابل Optical چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کابل Optical چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کابل Optical چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کابل Optical (نوری) معمولاً برای انتقال اطلاعات صوتی دیجیتال از منبعی مانند پخش کننده DVD به دستگاه مقصد مانند گیرنده صوتی یا تلویزیون استفاده می‌شود. صدای Optical از دهه 1980 در حال توسعه بوده است، زمانی که سازنده لوازم الکترونیکی ژاپنی یعنی «توشیبا» اولین کابل صوتی دیجیتال نوری خود را برای استفاده در دستگاه پخش سی دی خود توسعه داد. از آن زمان به بعد، هزینه‌های تولید کابل‌های Optical به اندازه‌ای کاهش یافتند که این دستگاه‌ها رایج شدند، اگرچه در مقایسه با فناوری‌های دیگر مانند کابل‌های کواکسیال نسبتاً گران هستند. در این مقاله در مورد کابل Optical چیست و چه کاربردهایی دارد؟ صحبت می‌کنیم.

کابل Optical چیست؟
کابل Optical صدا را به صورت دیجیتالی انتقال می‌دهد، اما به جای سیم مسی از نور استفاده می‌کند. این کابل یکی از انواع فیبر نوری است که در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر مشترک اینترنت فیبر هستید، سیگنال شما از طریق نوری که از طریق کابل فیبر نوری عبور می‌کند به خانه شما منتقل می‌شود. کابل‌های Optical دیجیتال بر اساس یک اصل کار می‌کنند، آنها عمدتاً برای کاربردهای صوتی دیجیتال با فاصله کوتاه‌تر ساخته می‌شوند. داده‌های صوتی از سیگنال‌های الکتریکی رمزگذاری شده دیجیتال به نور تبدیل می‌شوند.

یک چراغ LED سیگنال‌ها را از طریق یک کابل به انتهای گیرنده ارسال می‌کند. در انتهای دریافت، پالس‌های نور به پالس‌های الکتریکی تبدیل می‌شوند. پس از بازگشت به حالت الکتریکی، صدا از طریق دستگاه مانند سینمای خانگی، گیرنده استریو، بلندگوهای سازگار با برق، یا اجزای دیگر برای رمزگشایی یا پردازش و تقویت مورد نیاز عبور می‌کند. سیگنال در نهایت به آنالوگ تبدیل می‌شود، بنابراین می‌توان آن را از طریق بلندگوها یا هدفون شنید، زیرا گوش‌های ما نمی‌توانند مفاهیمی مانند صفر و یک دیجیتالی را بشنوند.

کابل Optical چگونه کار می‌کند؟
کابل‌های صوتی دیجیتال اپتیکال شامل بسته‌ای از فیبرهای نوری نازک و شفاف هستند که از شیشه یا پلاستیک ساخته شده‌اند. این الیاف در یک کابل بسته بندی شده و با یک لایه بادوام از رزین پوشیده شده‌اند. این لایه همچنین توسط یک لایه ژاکت ساخته شده از انواع مواد بادوام محافظت می‌شود و تضمین می‌کند که فیبر به خوبی محافظت خواهد شد، بدون اینکه خواص منحصر به فرد آن به خطر بیفتد. نتیجه نهایی کابلی است که قادر به انتقال اطلاعات بین تجهیزات صوتی/تصویری از تلویزیون‌های HD به سیستم‌های صدای فراگیر و گیرنده‌ها است.

کابل‌های Optical مانند کابل‌های صوتی کواکسیال قادر به انتقال سیگنال‌های صوتی هستند، اما روش‌های مورد استفاده برای انتقال این سیگنال‌ها به طور قابل توجهی متفاوت است. برای کابل‌های اپتیکال، سیگنال‌های دیجیتال با استفاده از پالس‌های نوری که از طریق هر فیبر شیشه‌ای عبور می‌کند، بین دستگاه‌های صوتی منتقل می‌شود. در این کابل‌ها نه تنها نور از طریق انکسار به سمت فیبر حرکت کند، بلکه قادر به فرار از فیبر نیز نیست. هنگامی که نور به دستگاه مقصد می‌رسد، یک ماژول دریافت نور را دوباره به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کند.

پالس‌های نور می‌توانند سریع‌تر از پالس‌های الکتریکی و سایر وسایل تحویل داده حرکت کنند، بدون اینکه کیفیت یا وضوح صدا کاهش یابد. این موضوع باعث می‌شود کابل‌های صوتی دیجیتال نوری برای تقریباً همه سیستم‌های سرگرمی ایده آل باشند. با این حال، این موضوع منجر به افزایش قیمت کابل‌های صوتی دیجیتال اپتیکال شده است. از آنجایی که کابل‌های صوتی دیجیتال Optical فقط صدا را انتقال می‌دهند، این کابل‌ها اغلب با کابل‌های DVI، S-video یا سایر کابل‌های ویدیویی ترکیب می‌شوند.

مزایای کابل Optical
کابل‌های صوتی دیجیتال اپتیکال به دلیل مزایای بی‌شماری که نسبت به کابل‌های کواکسیال دارند در تجهیزات صوتی/تصویری استفاده می‌شوند. برای مثال، کابل‌های Optical در برابر تداخل الکترومغناطیسی که می‌تواند انتقال داده‌ها را از طریق کابل‌های کواکسیال مختل یا قطع کند، مصون هستند. در نتیجه، این کابل‌ها به اندازه‌ای مقاوم هستند که بتوانند از یک پالس الکترومغناطیسی با اثرات نادرست یا بدون تأثیرات بد جان سالم به در ببرند.
سیگنال‌هایی که از طریق کابل‌های Optical ارسال می‌شوند نیز می‌توانند قدرت خود را در فواصل طولانی حفظ کنند، در حالی که سیگنال‌های ارسال شده از طریق کابل‌های کواکسیال به دلیل مشکلات مقاومت و تداخل الکترومغناطیسی قدرت سیگنال خود را از دست می‌دهند.

سیم‌های فیزیکی مستعد EMI (تداخل الکترومغناطیسی) هستند، مگر اینکه محافظ شدیدی داشته باشند. کابل‌های Optical دیجیتال مشکل EMI را برطرف می‌کنند. آنها یک ژاکت بیرونی ساخته شده از لاستیک، پلاستیک انعطاف پذیر یا پارچه دارند، اما در داخل معمولاً از چندین رشته فیبر کوچک (معمولاً شیشه یا پلاستیک) ساخته شده‌اند. نور از طریق رشته‌های فیبر از منبع به مقصد حرکت می‌کند، بنابراین تداخل الکترومغناطیسی وجود ندارد.
کابل‌های Optical فقط برای تجهیزات صوتی/تصویری استفاده نمی‌شوند، آنها اکنون یکی از اصلی‌ترین ابزارهای اصلی اینترنت هستند. تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌های مخابراتی نیز از فیبر نوری برای کاربردهای مسکونی جهت استفاده از اینترنت و خدمات تلویزیونی استفاده می‌کنند. با پیشرفت تکنولوژی، می‌توان انتظار داشت که استفاده از کابل‌های Optical حتی بیشتر گسترش یابد.

تفاوت کابل Optical با HDMI
هم HDMI و هم اپتیکال صدای دیجیتال را از یک دستگاه به دستگاه دیگر منتقل می‌کنند. هر دو بهتر از آنالوگ هستند (کابل‌های قرمز و سفید). هر دو می‌توانند صدای چند کاناله مانند Dolby Digital را منتقل کنند. بزرگترین تفاوت این است که HDMI می‌تواند صدا با وضوح بالاتر از جمله فرمت‌های موجود در سرویس‌های پخش مانند Dolby Atmos و DTS HD Master Audio را ارسال کند. این فرمت‌ها را نمی‌توان از طریق اپتیکال منتقل کرد.
از نظر سادگی، HDMI سیگنال‌های ویدئویی را نیز ارسال می‌کند؛ بنابراین اگر فقط یک کابل بین دو دستگاه می‌خواهید، HDMI (با استفاده از ARC) انتخاب شماست. بسته به تجهیزات خود، ممکن است گزینه HDMI را نداشته باشید. شاید شما یک گیرنده قدیمی دارید. شاید شما همه چیز را به تلویزیون خود متصل کرده باشید و فقط می‌خواهید صدا را به نوار صوتی منتقل کنید. در این صورت، کابل اپتیکال خوب است.

اگرچه کابل‌های اپتیکال در گذشته برای مدیریت صدا عالی بودند، اما اهمیت آنها کم شده است. HDMI از فناوری‌های صوتی جدیدتر، سازگاری بهتر با دستگاه‌های مدرن و یک سیستم کابل کشی ساده‌تر برای اتصال سیستم‌های AV بزرگتر و بلندگوهای صدای فراگیر پشتیبانی می‌کند. کابل‌های اپتیکال همچنان می‌توانند با دستگاه‌های قدیمی به ویژه سیستم‌های AV قدیمی یا تلویزیون‌ها مفید باشند، اما در جایی که می‌توانید HDMI ارزان‌تر و استفاده آسان‌تر است

چه دستگاه‌هایی از کابل Optical استفاده می‌کنند؟
در سال‌های اخیر، برخی از پخش‌کننده‌های Blu-ray و UHD Blu-ray گزینه اتصال اپتیکال دیجیتال را تنها به نفع HDMI حذف کرده‌اند. اگر گیرنده سینمای خانگی با اتصالات اپتیکال دیجیتال دارید، اما از اتصال HDMI استفاده نمی‌کنید، مطمئن شوید که دستگاه‌هایی که می‌خواهید استفاده کنید خروجی اپتیکال داشته باشند. در هر صورت، اتصالات اپتیکال دیجیتال نیز بسته به برند و مدل در بسیاری از دستگاه‌های زیر کاربرد دارند:

فرمت‌های صوتی پشتیبانی شده توسط کابل Optical چیست؟
کابل‌ها و اتصالات اپتیکال دیجیتال از فرمت‌های صوتی دیجیتال زیر پشتیبانی می‌کنند:

کلام آخر
کابل اپتیکال از رسانه نور برای انتقال داده‌ها از طریق فیبرهای نوری کابل استفاده می‌کند. این کابل اجازه نمی‌دهد نویز از منبع به مدار DAC منتقل شود، بنابراین استفاده از این سوکت هنگام اتصال مستقیم به DAC نوار صوتی یا گیرنده AV منطقی است. اگر دستگاه‌هایی دارید که از کابل اپتیکال پشتیبانی می‌کند، این امکان را دارید این کابل را تهیه کنید. در زمان خرید کابل Optical به کیفیت و کشور سازنده توجه کنید.