آیا بردن پاوربانک در هواپیما ممنوع است؟

آیا بردن پاوربانک در هواپیما ممنوع است؟

آیا بردن پاوربانک در هواپیما ممنوع است؟

در حالی که هیچ محدودیتی در استفاده از پاور بانک در سفر وجود ندارد، اما در هنگام پرواز ممکن است به یک نگرانی تبدیل شود. مهمترین مشکل در بردن پاوربانک به دلیل باتری درون آن است که خطرات ایمنی دارد. از آنجایی که پاوربانک‌ها به ابزاری حیاتی برای اکثر افراد تبدیل شده‌اند، این سوال پیش می‌آید: «آیا بردن پاوربانک در هواپیما ممنوع است؟» سردرگمی های زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد، اما ما در این مقاله از وبسایت مسترکالا به ابهامات پاسخ می‌دهیم.

خرید پاوربانک

آیا می‌توان پاوربانک را در هواپیما حمل کرد؟

بله می‌توانید پاوربانک را در هواپیما با خود حمل کنید. اکثر پاوربانک‌های موجود در بازار را می‌توان بدون مشکل به داخل هواپیما برد. شما می‌توانید از پاوربانک‌ها برای شارژ گوشی‌های هوشمند، هدفون‌های بی‌سیم، دوربین‌ها و لپ تاپ‌های خود استفاده کنید. با این حال، باید مطمئن شوید که پاور بانکی که همراه خود دارید، ظرفیت مشخصی دارد. بهتر است بدانید که پاوربانک‌ها در نهایت دستگاه‌هایی هستند که در شرایط نامطلوب می‌توانند به افراد در هواپیما آسیب برسانند و جان همه را به خطر بیندازند.

انفجار باتری گلکسی نوت 7 سامسونگ که در خبرها آمد و منجر به ممنوعیت ورود این دستگاه به تمامی پروازهای در جهان شد را به خاطر دارید؟ بنابراین، هر ایرلاینی قوانین خاصی در مورد ظرفیت و قدرت پاوربانک ا برای حمل در هواپیما دارد. بنابراین همیشه قوانین و محدودیت‌های خاص خطوط هوایی در مورد پاوربانک‌ها را بررسی کنید.

آیا استفاده از باتری‌های لیتیوم یونی در هواپیما ممنوع است؟

پاور بانک‌ها از باتری‌های لیتیوم یونی ساخته شده‌اند. اینکه بگوییم باتری‌های لیتیوم یونی در هواپیما ممنوع هستند، معتبر نیست! شما می‌توانید پاوربانک را در هواپیما حمل کنید. با این حال، باید آنها را در چمدان دستی خود ببرید یا بسته بندی کنید. چمدان دستی همان چیزی است که در داخل هواپیما همراه خود دارید.
مقامات می‌توانند مانع از سوار شدن شما به هواپیما با پاوربانک شوند. اما اگر پاوربانک داخل چمدان تحویل بار شما باشد، هیچ مشکلی وجود ندارد. باتری‌های لیتیوم یونی می‌توانند در شرایط شدید منفجر شوند. اگر در پاوربانک در کابین نگهداری شوند، خدمه خطوط هوایی می‌توانند با هر سناریوی نامطلوب مربوط به پاوربانک‌ها مقابله کنند.

مقررات FAA و TSA در مورد شارژرهای قابل حمل
طبق گفته FAA (اداره هوانوردی فدرال) و TSA (اداره امنیت حمل و نقل)، شارژرهای قابل حمل مبتنی بر لیتیوم یون را فقط در چمدان‌های دستی می‌توان حمل کرد، زیرا ممکن است بیش از حد گرم شوند و تحت تاثیر حرارت قرار بگیرند. هر دوی FAA و TSA همچنین به مسافران توصیه کردند شارژرهای قابل حمل با حداکثر ظرفیت 100 وات ساعت را حمل کنند که تقریباً برای همه انواع باتری‌های لیتیومی اعمال می‌شود. مسافران با مجوز ویژه از شرکت هواپیمایی می‌توانند دو باتری جایگزین لیتیوم یون بزرگتر 100 تا 160 وات ساعت (Wh) را حمل کنند.

پاوربانک در هواپیما چه اندازه‌ای مجاز است؟

اکثر خطوط هوایی به شما اجازه می‌دهند تا پاوربانک را در هواپیما حمل کنید. با این حال، اندازه و تعداد پاوربانک‌های بسته به مقررات ایرلاین متفاوت است. باشد. در ادامه به برخی از خطوط هوایی بزرگ در سراسر جهان و سیاست‌های آنها برای مسافرانی که مایل به حمل پاوربانک در پرواز هستند، اشاره می‌کنیم:

اکثر خطوط هوایی از دستورالعمل‌های مشابهی پیروی می‌کنند. با این وجود، توصیه می‌شود شرکت هواپیمایی مورد نظر خود را بررسی کنید.

چگونه می‌توانم میلی آمپر (mAh) را به وات ساعت (Wh) تبدیل کنم؟
اکثر سازندگان ظرفیت یک پاوربانک را بر حسب میلی آمپر ساعت (mAh) می‌نویسند، اما خطوط هوایی مقررات خود را بر حسب وات ساعت (Wh) مشخص می‌کنند. اگر متوجه شدید که پاور بانک شما ظرفیت را بر حسب وات ساعت اندازه گیری نمی‌کند، این امکان را از فرمول زیر استفاده کنید:
(mAh)/1000 x (V) = (Wh)
اجازه دهید نمونه‌ای از پاوربانک با ظرفیت 10 هزار میلی آمپر ساعت را مرور کرده و نحوه عملکرد این فرمول را درک کنیم:
(10000)/1000 x (5) = 50
در مثال بالا، یک پاوربانک 50 وات ساعتی برای حمل در هواپیما کاملاً ایمن است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که این پاوربانک را در چمدان دستی خود قرار دهید.

چرا شارژرهای قابل حمل در هواپیما خطرناک تلقی می‌شوند؟

استفاده از شارژرهای قابل حمل در هواپیما منع شده‌اند، زیرا این دستگاه‌ها سطوح زیادی از گرما را تولید کنند و باعث احتراق، اتصال کوتاه و آتش سوزی می‌شوند. کنترل آتش در فاصله هزاران کیلومتری در آسمان تقریبا غیر ممکن خواهد بود. همچنین، محدودیتی برای حمل شارژرهای قابل حمل در داخل هواپیما وجود دارد.

آیا می‌توان چندین پاور بانک را در هواپیما برد؟

بلی. بسیاری از خطوط هوایی به شما اجازه می‌دهند چندین پاوربانک را در چمدان دستی خود حمل کنید. تنها نکته مهم این است که همه پاوربانک‌ها باید حداکثر 100 وات ساعت (27 هزار میلی آمپر ساعت) در هر باتری داشته باشند. برخی از خطوط هوایی مانند لوفت‌هانزا، KLM و امریکن ایرلاینز با تایید قبلی، ظرفیت تا 160 وات ساعت را مجاز می‌دانند. شما بهتر است به حداکثر تعداد پاوربانک‌های مجاز توجه کنید! برای مثال، لوفت هانزا، امریکن ایرلاینز و ایر کانادا فقط دو عدد پاوربانک برای هر نفر را مجاز می‌دانند. خطوط هوایی KLM و ایر ایندیا هر کدام تا 20 پاوربانک را امکان پذیر می‌کنند.

آیا می‌توانم با دستگاه‌های دیگر پرواز کنم؟
باتری‌های داخل دستگاه‌های الکترونیکی شما مانند تلفن‌های هوشمند یا لپ ‌تاپ در چمدان دستی نیز مجاز هستند. معمولا ظرفیت باتری داخل لپ تاپ 60 وات ساعت است. پس در حد مجاز محسوب می‌شود. باتری‌های ممنوعه شامل باتری‌های بیش از 100 وات ساعت، باتری‌هایی با بیش از 2 گرم لیتیوم یا باتری‌هایی هستند که قبلاً آسیب دیده‌اند. وسایل الکترونیکی مانند ‌هاوربرد، سیگارهای الکترونیکی و پاوربانک‌هایی که بیش از ظرفیت‌های تعیین شده باشند مجاز نیستند.

آیا می‌توانم پاوربانک 20 هزار میلی آمپر ساعتی را به هواپیما ببرم؟

اکثر پاوربانک‌ها به گونه‌ای ساخته می‌شوند که حدود 100 وات ساعت مجاز باشند. پاوربانک 20 هزار میلی آمپر ساعتی که کمتر از 100 وات ساعت یا در برخی موارد کمتر از 160 وات ساعت تولید می‌کند در هواپیما مجاز است. به غریزه خود تکیه نکنید و همانطور که در بالا نشان داده شده است یک محاسبه ساده انجام دهید تا دقیقا بدانید که کدام ظرفیت پاور بانک برای حمل به هواپیما مناسب‌تر است.

نکات مهم در حمل پاوربانک به هواپیما چیست؟

هیچ مشکلی برای بردن پاور بانک در هواپیما وجود ندارد، به شرط اینکه دستورالعمل‌ها و استانداردهای خطوط هوایی خود را رعایت کنید. برخی از اقدامات ایمنی که می‌توانید هنگام حمل پاوربانک در هواپیما انجام دهید عبارتند از:

کلام آخر
طبق اعلام یاتا یا انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی، پاوربانک‌هایی با توان بین 100 تا 160 وات ساعت را می‌توان در چمدان‌های دستی حمل کرد. اکثر خطوط هوایی به پاوربانک‌های تا 100 وات ساعت (27 هزار میلی آمپر ساعت) بدون مشکل اجازه می‌دهند. اگر می‌خواهید شارژر قابل حمل را با خود به هواپیما ببرید که بیش از 160 وات ساعت (تقریباً 44 هزار میلی آمپر ساعت در 3.6 ولت) محدودیت تعیین شده توسط IATA، FAA یا TSA را دارد، باید مجوز ویژه‌ای از خطوط هوایی خود و مقامات مربوطه دریافت کنید. علاوه بر این، شارژر شما بسته بندی می‌شود و طبق دستورالعمل‌های مقررات کالاهای خطرناک یاتا در یک قسمت مخصوص در محموله قرار می‌گیرد.