علت شارژ نشدن یا دیر شارژ شدن پاوربانک چیست؟

علت شارژ نشدن یا دیر شارژ شدن پاوربانک چیست؟

علت شارژ نشدن یا دیر شارژ شدن پاور بانک چیست؟

دلایل مختلفی برای دیر شارژ شدن پاور بانک وجود دارد که بعضی از آن‌ها مربوط به خود آن و بعضی دیگر به‌دلیل لوازم جانبی از جمله کابل یا باتری آسیب‌دیده‌ای می‌شود که استفاده می‌کنید. همچنین امکان دارد ولتاژ منبع تغذیه برای شارژ دستگاه کافی نباشد.
در صورتی که به چنین مشکلی برخورده باشید، خصوصا اگر قصد سفر دارید یا در موقعیتی هستید که گوشی هوشمندتان به شارژ نیاز دارد، می‌دانید که شارژ نشدن یا دیر شارژ شدن پاور بانک چقدر می‌تواند اعصاب‌خردکن باشد.
معمولا چراغ پاوربانک در صورت بروز مشکل در شارژ روشن نمی‌شود. در بعضی موارد نیز می‌توانید نشانگر شارژ را ببینید اما هر چه می‌گذرد، سطح شارژ بیشتر نمی‌شود.
علاوه بر این، دمای بسیار بالا نیز مانع از شارژ شدن پاور بانک می‌شود. مدار داخلی پاوربانک‌ها طوری طراحی شده که باتری لیتیوم یونی پس از رسیدن به دمای شدید، شارژ را متوقف کرده تا از آسیب دائمی دستگاه جلوگیری کند.
بنابراین می‌توانید پیش از این‌که به مراجعه به تعمیرکار یا نمایندگی فکر کنید، از داغ‌ نبودن بیش از حد پاور بانک مطمئن شوید. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا به شش مورد از بهترین راه‌ها برای حل این مشکل بزرگ، بپردازیم.

بررسی کابل برق، پورت و آداپتور
ابتدا می‌توانید با اطمینان از عملکرد صحیح کابل برق و آداپتور شروع کنید که می‌تواند شامل سیم‌های قطع‌شده یا در شرف قطع، پورت برق خمیده یا حتی باتری متورم باشد. اگر کابل یا آداپتورتان آسیب زیادی دیده، می‌توانید آن را جایگزین کنید.
اما اگر خود پاوربانک آسیب دیده یا متورم شده باشد، این احتمال وجود دارد که باتری پاوربانک آسیب جدی دیده باشد. اگر هنوز گارانتی دارید، می‌توانید با نمایندگی شرکت سازنده تماس بگیرید.
اگر شارژ نشدن پاور بانک یا دیر شارژ شدن آن، به‌دنبال آسیب جدی خود پاوربانک نیست، می‌توانید از آداپتور برق یا کابل دیگری استفاده کنید. معمولا پاوربانک‌ها با پورت میکرو یواس‌بی یا تایپ سی شارژ می‌شوند که انواعشان در بازار موجود است.
اگر کابل و آداپتوری که معمولا با آن پاوربانک خود را شارژ می‌کنید، می‌تواند دیگر دستگاه‌ها را شارژ کند پس مشکل از خود پاوربانک است.
همچنین برای شارژ پاوربانک، باید شارژرش میزان ولتاژ و جریان مورد نیاز آن را تامین کند. هر پاوربانک، برچسبی دارد که روی آن میزان ولتاژ مورد نیاز برای شارژ‌شدنش نوشته شده است. اگر شارژری که استفاده می‌کنید ولتاژ و جریان مورد نیاز را نداشته باشد، شاید با مشکلاتی از این دست روبه‌رو شوید.
در چنین مواردی می‌توانید پاوربانکتان را با استفاده از شارژر دیگری شارژ کنید که ولتاژ و جریان مناسب را فراهم کند.

تمیزکردن پورت‌های ورودی
پس از مدت مشخصی از استفاده، در درگاه‌های ورودی هر دستگاهی گرد و غبار می‌نشیند. ذرات گرد و غبار می‌توانند باعث ایجاد انسداد و در نتیجه عملکرد بد دستگاه شوند. این موضوع در مورد پاور بانک نیز صدق می‌کند و گردوغبار شاید مانع از شارژ شود.
به همین دلیل، مرتب پورت‌ها را تمیز کنید تا مطمئن شوید که روی درگاه‌های ورودی و خروجی مانعی وجود ندارد.
1. پورت پاوربانک را بررسی کنید. در بسیاری از پاوربانک‌ها، این پورت میکرو یواس‌بی است اما اگر پاوربانکتان جدید باشد، امکان وجود تایپ سی یا تایپ A در آن هست.
2. از دستگاه‌های مخصوص دمنده و مکنده برای خارج‌کردن گردوغبار از پورت برق استفاده کنید.
3. اگر از اسپری‌های هوای فشرده استفاده می‌کنید، آن را با زاویه نگیرید. قوطی باید عمود بر زمین باشد.

ریست‌کردن پاور بانک
علت شارژ نشدن پاور بانک شیائومی، سامسونگ یا هر برند مطرح دیگری می‌تواند شارژ باقی‌مانده در خازن‌های داخل پاوربانک باشد. در چنین مواقعی، می‌توانید پاور بانک خود را دوباره راه‌اندازی کنید.
روند راه‌اندازی مجدد هر پاوربانکی، بسته به شرکت سازنده و نوع دستگاه متفاوت است. در بعضی از آن‌ها، باید دکمه پاور را چند ثانیه نگه دارید. البته در بعضی دیگر، شاید مجبور شوید فرآیند پیچیده‌تری را طی کنید. بعضی پاوربانک‌ها نیز ممکن است اصلا دکمه پاور نداشته باشند.
برای اطمینان از این‌که مراحل را درست دنبال کرده‌اید، می‌توانید به دفترچه راهنمای پاوربانک مراجعه کنید و بخش مربوط به راه‌اندازی مجدد را بخوانید. اگر در دفترچه به این موضوع اشاره نشده باشد، شاید از این قابلیت پشتیبانی نکند.

استفاده از پریز دیواری برای شارژ
شاید پاوربانک هنگام شارژ مستقیم از پریز یواس‌بی، مقدار ولتاژ لازم را دریافت نکند و همین موضوع، دلیل دیر شارژ شدن پاور بانک باشد. اگرچه پاور بانک برای شارژ به ولتاژ چندان زیادی احتیاج ندارد، اما ممکن است بعضی از پورت‌های یواس‌بی این میزان را تامین نکنند.
در چنین حالتی، شاید پاور بانک به دلیل ولتاژ پایین شارژ نشود. به همین دلیل چاره‌ای جز شارژ کردن آن با استفاده از آداپتور برقی که مستقیما به پریز متصل است، ندارید.

تخلیه باتری و شارژ مجدد
گاهی اوقات، پاوربانک نشان نمی‌دهد که در حال شارژ است، مگر این‌که دستگاهی را با آن شارژ کنید. این می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که در جریان شارژ، وقفه‌ای ایجاد شود. برای رفع این مشکل باید به‌طور موقت شارژ پاور بانک خود را تخلیه کنید.
1. پاور بانک را از منبع برق جدا کنید و گوشی یا هر دستگاه قابل شارژی را چند دقیقه شارژ کنید تا باتری پاوربانک کامل خالی شود.
2. اکنون آن دستگاه را از پاوربانک جدا کنید.
3. پاوربانک خود را مستقیما از پریز برق شارژ کنید و ببینید آیا چراغ ال‌ای‌دی شارژ چشمک می‌زند یا خیر. همچنین هنگام شارژ پاوربانک نباید دستگاه دیگری را به‌طور همزمان شارژ کنید. هنگامی که همزمان در حال شارژ و دشارژ پاوربانک باشید، شاید به‌نظر برسد که پاوربانک شارژ نمی‌شود.

تعمیر یا تعویض پاوربانک
اگر گارانتی پاوربانکتان هنوز باطل نشده، می‌توانید با مراجعه به نمایندگی، آن را تعویض کنید. در چنین شرایطی، ابتدا باید با نمایندگی شرکت سازنده تماس بگیرید.
اما در صورتی که پورت و کابل‌های پاوربانک آسیب فیزیکی دیده باشند، بدون نظارت متخصص اقدام به تعمیر آن نکنید و آن را مستقیما به تعمیرکار ببرید.

علت شارژ نشدن پاور بانک شیائومی چیست؟
علت شارژ نشدن پاور بانک شیائومی می‌تواند تمام مواردی که پیش‌تر ذکر شد، باشد. توصیه ما برای حل این مشکل، ریست‌کردن آن است. راه‌اندازی مجدد پاوربانک‌های شیائومی کار آسانی‌ست.
بدین منظور ابتدا از خاموش‌بودن پاور بانک اطمینان حاصل کنید. سپس دکمه پاور را به‌مدت 10 ثانیه فشار داده و نگه دارید تا نشانکر ال‌ای‌دی روی پاور بانک روشن شود.
پس از آن دکمه پاور را به‌مدت 5 ثانیه فشار داده و نگه دارید تا نشانگر ال‌ای‌دی، دو بار چشمک بزند. در نهایت دکمه پاور را رها کنید. بعد از این کار، پاور بانک به تنظیمات اولیه خود باز می‌گردد.
توجه داشته باشید که ریست‌کردن پاوربانک، تمام داده‌های ذخیره‌شده را پاک می‌کند، بنابر این اگر پاوربانکی دوربین‌دار دارید، حتما از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.