اگر دانگل موس یا کیبورد وایرلس گم شد چکار کنیم؟

اگر دانگل موس یا کیبورد وایرلس گم شد چکار کنیم؟

اگر دانگل موس یا کیبورد وایرلس گم شد چکار کنیم؟

پیدا کردن دانگل یا گیرنده USB موس یا کیبورد وایرلس گمشده سخت‌تر از یافتن گنج از دل اعماق اقیانوس‌ها است! وقتی این قطعه کوچک گم می‌شود، عملاً نمی توانید از موس یا کیبورد وایرلس خود استفاده کنید، زیرا دانگل در نبود کابل وظیفه اتصال بین موس و کیبورد به سیستم کامپیوتری را دارد؛ اما در این حالت ممکن است از خود بپرسید: «آیا می‌توانم از موس یا کیبورد بی‌سیم خود بدون دانگل USB استفاده کنم؟» واقعیت این است که وقتی دانگل گم می‌شود، کار خاصی نمی‌توانید انجام دهید. با این حال، ما ایده‌هایی داریم که می‌توانند این مشکل را تاحدودی رفع کنند. در ادامه با ما همراه باشید.

موس یا کیبورد وایرلس چگونه کار می‌کند؟
در داخل یک موس یا کیبورد وایرلس، فرستنده‌ای وجود دارد که با فرکانس خاصی برای اتصال به گیرنده کار می‌کند. همچنین روی هر موس یک کد امنیتی وجود دارد که از اتصال سایر دستگاه‌های جانبی به آن جلوگیری می‌کند. بنابراین یک دانگل یا گیرنده USB به طور خاص برای یک موس یا کیبورد تولید می‌شود که قابل استفاده برای موس‌ها و کیبوردها دیگر نخواهد بود. خرید دانگل جدید به معنای این است که شما باید موس یا کیبورد خود را به نمایندگی ببرید تا کد منحصر به فرد برای آنها تعریف شود. اکنون که در مورد نحوه کار یک موس و کیبورد وایرلس اطلاعات خود را افزایش دادید، بیایید ببینیم اگر دانگل موس را گم کردید چه کاری می‌توانید انجام دهید.

راه‌های استفاده از موس یا کیبورد با دانگل گم شده

روش‌های مختلفی برای حل این مشکل وجود دارند که می‌توانید امتحان کنید؛ اما توجه داشته باشید که روش‌های زیر تنها برای برندهایی مانند دل یا لاجیتک جواب می‌دهند. به طور کلی، هیچ راه خاصی برای حل مشکل گم شدن دانگل وجود ندارد و شما باید یک دانگل جدید خریداری کنید. برخی از برندها مانند لاجیتک یک گیرنده مشترک برای اکثر ماوس یا کیبوردهای وایرلس خود ارائه می‌دهند که به صورت نرم افزاری کار می‌کنند. بیایید این روش را امتحان کنیم:
استفاده از دانگل USB یکپارچه لاجیتک
از گیرنده یکپارچه ساخت لاجیتک (Unifying USB Receiver) استفاده کنید. با این گیرنده می‌توانید به طور همزمان به چندین دستگاه لاجیتک مانند کیبورد، موس و غیره متصل شوید. با این حال، دستگاه‌هایی که شما در اختیار دارید، باید با این گیرنده سازگار باشند. یک آرم نارنجی روی این دستگاه‌ها حک شده است که نشان می‌دهد دستگاه‌ها با یک گیرنده USB یکپارچه لاجیتک سازگار هستند. بنابراین، اگر یک کیبورد وایرلس لاجیتک با این آرم خاص روی آن دارید، دیگر لازم نیست نگران باشید.
گیرنده USB یکپارچه را با نرم افزار Logitech Connection Utility راه اندازی کنید. شما می‌توانید نرم افزار را از اینجا دانلود کنید. پس از نصب نرم افزار، این اجازه را دارید تا دستگاه‌ها را همگام سازی کنید تا از موس یا کیبورد وایرلس خود بهره ببرید. استفاده از این نرم افزار نسبتاً آسان است و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه آن را اجرا کنید. بزرگترین مزیت این نرم افزار این است که نیازی به دانگل ندارد و شما می‌توانید به راحتی از موس یا کیبورد بی‌سیم خود استفاده کنید.

از حالت بلوتوث استفاده کنید (در صورت وجود)
برخی از موس‌ها یا کیبوردهای بی‌سیم از حالت‌های اتصال بلوتوث یا قابلی سیمی نیز پشتیبانی می‌کنند. در صورت پشتیبانی از بلوتوث، سوئیچ جداگانه‌ای با نماد بلوتوث بر روی دستگاه وجود خواهد داشت. در چنین مواقعی، می‌توانید این سوئیچ را روشن کرده و سعی کنید ماوس را با ‌کامپیوتر خود ادغام کنید. برای همگام سازی موس یا کیبورد یا کامپیوتر کارهای زیر را انجام دهید:
1. پس از روشن کردن سوئیچ بلوتوث یا فشار دادن آن به مدت پنج ثانیه، موس باید در حالت همگام سازی (Pairing) باشد.
2. اکنون در ‌کامپیوتر خود، Settings را با فشار دادن کلید Windows + I باز کنید.
3. به بخش Bluetooth & devices بروید.
4. بلوتوث را روشن کنید و روی Add device > Bluetooth کلیک کنید.
5. برای همگام سازی و اتصال دستگاه، موس را از لیست انتخاب کنید.
6. سپس موس در صفحه بلوتوث و دستگاه‌ها نمایش داده می‌شود و می‌توانید مستقیماً به آن متصل شوید.
یک ماوس یا کیبورد بلوتوثی فقط می‌تواند همزمان با تعداد محدودی دستگاه ادغام شود. بنابراین، اگر آن را با دستگاه خود همگام سازی می‌کنید، مطمئن شوید که سایر دستگاه‌ها دیگر نزدیک نبوده یا روشن نیستند. اگر هم موس یا کیبورد وایرلس از حالت سیمی نیز پشتیبانی می‌کند، معمولاً یک کابل USB یا USB-C خواهد داشت که به پورت کامپیوتر یا لپ تاپ وصل می‌شود؛ اما این امکان نیز وجود دارد که پورت فقط برای مقاصد شارژ باشد. بنابراین در صورت امکان، ماوس را از طریق حالت اتصال سیمی بررسی و استفاده کنید.
یک دانگل جدید خریداری کنید
خرید دانگل جدید کار بدیهی است و اکثر افراد مجبور هستند این روش را انجام دهند. بدین دلیل که ممکن است از برندهای مختلفی به غیر از لاجیتک، موس یا کیبورد خریداری کرده باشند. مطمئناً دوست ندارید پول اضافی را بابت خرید دانگل جدید صرف کنید، اما همانطور که قبلاً گفتم، حل این مشکل با محدودیت همراه است. همچنین می‌توانید با تیم پشتیبانی فروشگاهی که موس یا کیبورد خود را از آن خریداری کردید، تماس بگیرید و از آنها بپرسید که آیا می‌توانند به شما کمک کنند تا گیرنده دیگری برای موس وایرلس خود تهیه کنید یا خیر. با خرید دانگل جدید، باید کد منحصر به فردی برای آن تعیین شود.

آیا می‌توان از یک دانگل متفاوت برای موس یا کیبورد دیگر استفاده کرد؟

همانطور که قبلاً بیان شد، امکان استفاده از یک دانگل برای موس یا کیبورد دیگر وجود ندارد؛ اما اکنون وقتی در مورد شرکت‌هایی مانند لاجیتک صحبت می‌کنیم، این مشکل وجود ندارد. مطمئناً می‌توانید از یک گیرنده متفاوت برای موس یا کیبورد بی‌سیم خود استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است نرم افزار مخصوص شرکت را روی سیستم خود نصب کنید.
این نرم افزار در نهایت دانگل یا گیرنده شما را دوباره برنامه ریزی می‌کند تا بتوانید با موس و کیبورد خود کار کنید.

چه کار کنم تا دانگل موس یا کیبورد را گم نکنم؟
اگر نمی‌خواهید دانگل را گم کنید، آن را در محفظه خود قرار دهید. در حالی که همه دوست دارند دانگل را همیشه به کامپیوتر شخصی متصل کنند، بهتر است آن را وصل کرده و پس از استفاده در محفظه خود قرار دهید. به این ترتیب، ممکن است بتوانید از گم شدن دانگل جلوگیری کنید. به علاوه، شما می‌توانید کیبوردها و موس‌هایی خریداری کنید که دارای قابلیت بلوتوثی باشند تا به دانگل نیاز نباشد.

کلام آخر
هنگامی که گیرنده USB کیبورد یا موس وایرلس را گم کردید، نمی‌توانید از آن استفاده کنید. با این حال، اگر از مدل‌های خاصی از کیبوردهای وایرلس مانند لاجیتک استفاده می‌کنید که از گیرنده‌های USB یکپارچه پشتیبانی می‌کنند، این امکان را دارید تا مشکل را به کلی حل کنید. در سایر موارد، شما باید دانگل جدید خریداری کنید. برندهای امروزی دستگاه‌های خود را با بلوتوث داخلی عرضه می‌کنند. بنابراین می‌توانید به جای دانگل از بلوتوث استفاده کنید. درنهایت، سعی کنید از گیرنده خود به خوبی نگهداری کنید تا در صورت گم شدن، دچار سردرگمی نشوید.