چند روش ساده برای تمیز کردن اسپیکر گوشی موبایل

چند روش ساده برای تمیز کردن اسپیکر گوشی موبایل

5 روش ساده برای تمیز کردن اسپیکر گوشی

با گذشت زمان، بلندگوهای تلفن هوشمند شما پرز، گرد و غبار و انواع کثیفی را که احتمالاً نمی‌بینید در خود جمع می‌کند. وقتی آنها را برای مدت کافی تمیز نکنید، اسپیکرتان ضعیف خواهد شد و صداها به صورت ضعیف و کم کیفیت شنیده خواهند شد. به همین دلیل تمیز کردن اسپیکر گوشیتان کاری است که هر چند وقت یکبار باید آن را انجام دهید.
البته به جز گرد و غبار، هنگامی که به طور تصادفی آب وارد گوشیتان شود نیز کیفیت آن پایین خواهد آمد، اگر چنین اتفاقی برای تلفن هوشمند شما نیز افتاده است بهتر است قبل از اینکه به فکر تعویض یا تعمیر آن باشید، تکنیک‌هایی که در ادامه این مقاله برای پاک کردن اسپیکر گوشی گفته شده است را امتحان کنید.

چیزهایی که در مورد تمیز کردن اسپیکر گوشی باید بدانید
با استفاده از یک اسپری هوا، یک گوش پاک کن، یک مسواک یا کیت‌های تمیز‌ کننده آلودگی اسپیکر تلفن خود را تمیز کنید.
برای تمیز کردن بلندگوها از داخل، مطمئن شوید که نحوه جدا کردن و اتصال مجدد قطعات گوشیتان را به خوبی می‌دانید.
آب را از بلندگوهای خود با استفاده از یک ماده خشک کن یا با پخش یک آهنگ با تن خاص برای تشویق امواج صوتی پاک کنید.

1- نحوه تمیز کردن اسپیکر گوشی با استفاده از وسایل خانگی
1- بلندگوهای گوشی خود را پیدا کنید: اسپیکرهای آیفون معمولاً در پایین به سمت چپ و راست درگاه شارژر قرار دارند. بلندگوهای سامسونگ هر چند ممکن است در قسمت پایین نیز قرار داشته باشند، اما معمولاً در سمت چپ یا راست درگاه شارژر قرار می‌گیرند.
به طور کلی بلندگوهای گوشی تقریباً همیشه در بالای صفحه جلویی گوشی جایی که گوش خود را قرار می دهید قرار دارند. به مکان‌های بلندگوی جایگزین، مانند کناره نزدیک دکمه صدا یا پایین صفحه جلویی تلفن توجه کنید.
2- یک گوش پاک کن را به قسمت بیرونی گوشیتان بمالید
به آرامی آن را با حرکات دایره‌ای روی سوراخ‌های بلندگو حرکت دهید و در عین حال کمی فشار وارد کنید. این روند را تا زمانی که تمام آلودگی‌ها از بین برود، ادامه دهید. اگر سوراخ‌های اسپیکر به اندازه کافی بزرگ هستند، گوش پاک کن را در سوراخ‌ها فشار دهید. اما خیلی محکم فشار ندهید - فقط به اندازه ای که سر گوش پاک کن وارد شکاف شود، پس از اینکه گوش پاک کن وارد سوراخ شد آن را به چپ و راست حرکت دهید. هنگامی که گوش پاک کن‌ها کثیف شدند لازم است آن را تعویض کنید، همچنین برای تمیزتر شدن بهتر اسپیکر گوشیتان بهتر است سر گوش پاک‌کن‌تان را به الکل آغشته کنید.
3- پاک کردن اسپیکر گوشی به وسیله یک ماده چسبناک
یک ماده چسبنده مانند چسب نواری یا اسلایدرهایی که حالت چسبناک دارند را به شکل یک توپ کوچک فشرده کنید و آن را روی سوراخ‌های بلندگو فشار دهید.
اندازه این ماده چسبناک بهتر است چیزی بین 2 تا 3 سانتی‌متر باشد. این ماده چسبناک به صورت یک توپ شکل دهید. فشرده سازی و شکل دهی آن را تا زمانی که نرم و چکش خوار شود ادامه دهید.
سپس آن را روی سوراخ‌های بلندگو فشار دهید. آنقدر فشار وارد کنید که چسب چسبنده به بلندگو وارد شود. آن را به مدت 2 تا 3 ثانیه نگه دارید و آن را بردارید - خواهید دید که کثیفی و غبار به چسب، چسبیده است. این روند را تا جایی ادامه دهید که دیگر آلودگی از اسپیکر ها خارج نشود.
4- اسپیکرهای کوچک تلفن را با استفاده از یک مسواک با سفتی متوسط تمیز کنید.
برس را به سمت بالا یا پایین گوشی خود خم کنید. آن را موازی با بالای گوشی خود نگه دارید و آن را با حرکات بالا و پایین حرکت دهید. پس از آن، مسواک خود را به صورت عمودی (موازی با کناره تلفن خود) بچرخانید و با حرکت دادن آن در حرکات چپ و راست تمیز کنید.
نکاتی که به هنگام استفاده از این روش باید استفاده کنید:
همیشه از یک مسواک با سفتی متوسط استفاده کنید، مسواک با پرزهای نرم مناسب از بین بردن کثیفی‌های گوشی نیست، البته لازم به ذکر است که اگر از مسواک خیلی سفت استفاده کنید در این صورت به خوبی نمی‌تواند به درستی به سوراخ‌های کوچک اسپیکر دسترسی داشته باشید و آن را به درستی تمیز کند.

2- پاک کردن اسپیکر گوشی به کمک اسپری هوا
1.یکی دیگر از روش‌هایی که به وسیله آن می‌توانید اسپیکر گوشیتان را پاک کنید، استفاده از اسپری هواست. این قوطی‌های هوای فشرده را می توانید در فروشگاه‌های لوازم اداری و فروشگاه های لوازم الکترونیکی پیدا کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین تست کنید.
نکات مهم استفاده از این روش: برای دقت بیشتر یک قوطی با نی خریداری کنید. این همچنین یک راه عالی برای تمیز کردن صفحه تلویزیون است
2. برای افزایش دقت، نی را به نازل قوطی وصل کنید. نی نازک را روی نازل قوطی هوای فشرده خود پیچ کنید. آن را با نشانه گیری به سمت پایین و فشار دادن نازل به سمت پایین آزمایش کنید. هوا را باید از نوک نی احساس کنید.
اگر در حین اسپری کردن احساس کردید هوا از کناره های نازل خارج می شود، نی را سفت کنید. اگر احساس می‌کنید این کار برای شما دشوار است، از نی استفاده نکنید.
3. هوای فشرده را 3 تا 4 بار در شیار بلندگو بدمید. نازل یا نوک نی را حداقل 1.3 سانتی متر از دهانه بلندگو نگه دارید. این کار آلودگی اضافی را که به اسپیکر چسبیده است را پاک می‌کند.
لازم به ذکر است،اسپری هوای فشرده را زیاد به اسپیکر نزدیک نکنید وگرنه ممکن است به قطعات الکتریکی داخلی گوشی آسیب برسانید. اگر از نی استفاده می‌کنید، آن را با دست غیر غالب خود نگه دارید تا در هنگام دمیدن هوا ثابت بماند.

3- پاک کردن اسپیکر گوشی از داخل موبایل
انجام این کار نیازمند دانش تخصصی و مهارت فنی بالا است.
1,درب پشتی گوشی خود را با مکنده و اسپاتول بردارید.
محیط گوشی خود را با استفاده از سشوار روی حرارت کم حدود 15 ثانیه گرم کنید. پس از آن، ساکشن را در پشت آن قرار دهید.
در حالی که صفحه نمایش رو به پایین است، دسته مکش را به آرامی به سمت خود بکشید. در همان زمان، انتهای صاف اسپاتول را در بین دهانه محیطی قرار دهید و آن را به سمت خود حرکت دهید.
اسپاتول – ابزاری با انتهای پیچ گوشتی سر صاف که به عنوان گوه استفاده می‌شود – از فروشگاه‌های لوازم جانبی و ابزار خریداری کنید.
اگر مشکل دارید، حرارت بیشتری را وارد کنید تا چسب نگهدارنده روی دو قطعه گوشی در جای خود شل شود.
برای مدل‌های قدیمی‌تر و ارزان‌تر گوشی، می‌توانید پشت گوشی را با دستان خود باز کنید. برای گوشی‌های جدیدتر و گران‌تر با پشت شیشه‌ای، این روش امکان پذیر نیست.
2.قاب‌های فلزی و اسپیکرهایی را که محافظت می‌کنند باز کنید.
هم بلندگوی گوشی و هم بلندگوی تلفن معمولاً توسط روکش‌های فلزی در جای خود ثابت می شوند. پیچ‌های نگهدارنده روکش ها را با استفاده از پیچ گوشتی فیلیپس شماره 3 باز کنید. از اینجا به آرامی اسپیکرها را بیرون بکشید.
3.بلندگوها را با یک پارچه میکروفیبر آغشته به الکل پاک کنید.
مقدار کمی الکل را روی یک پارچه میکروفیبر بمالید. قطعات اسپیکر را به آرامی بشویید تا تمیز شوند. برای منافذ، به آرامی از بیرون به داخل آنها از طریق اسپری هوا، باد با فشار وارد کنید. پس از آن، یک گوش پاک کن را به الکل آغشته کنید و به آرامی آن را به دهانه‌های بلندگو بمالید.
می‌توانید از پارچه نرم یا دستمال کاغذی بدون پرز نیز استفاده کنید. با این حال، آنها در پاک کردن اسپیکر گوشی زیاد موثر نیستند.
قبل از قرار دادن قطعات بلندگو در کنار هم، مطمئن شوید که اسپیکرها و دهانه‌های گوشی کاملا خشک شدند.
4.اگر هنوز نمی‌توانید کاملا به اسپیکرهای گوشی خود دسترسی پیدا کنید، قطعه دوم پشتی تلفن همراهتان را بردارید. در برخی از تلفن‌ها - معمولاً برندهای سامسونگ - برای دسترسی به دهانه‌های بلندگو، باید قطعه دوم پشتی را جدا کنید. این گوشی‌ها 10 تا 13 پیچ دیگر برای جدا کردن خواهند داشت، البته تعداد دقیق آن‌ها بسته به مدل و سازنده متفاوت است. از یک پیچ گوشتی فیلیپس شماره 10سانتی متری استفاده کنید تا هر پیچ را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا زمانی که شل شوند. پس از آن، قطعه دوم پشت را بکشید.
اگر گوشی شما دارای یک لایه پلاستیکی است که پیچ‌ها را می‌پوشاند، این لایه‌های پلاستیکی را جدا کنید.
هنگامی که قطعه پشتی دوم را جدا کردید، می توانید به دهانه‌ها و اسپیکرهای گوشی دسترسی داشته باشید و آن را تمیز کنید. با این حال، در برخی موارد فقط می‌توانید منافذ را تمیز کنید.
پس از اتمام تمیز کردن بلندگوها، قطعه پشتی را دوباره ببندید و پیچ ها را وصل کنید. پس از آن، می‌توانید پوشش‌های فلزی را دوباره به بلندگوها بچسبانید و درب پشتی را دوباره ببندید.

4- نحوه پاک کردن اسپیکر کوشی از آب
ممکن است که به هر دلیلی گوشی شما داخل آب بیافتد به همین دلیل در این قسمت از مقاله تصمیم گرفتیم در مورد نحوه پاک کردن اسپیکر گوشی از آب و خشک کردن آن به شما اطلاعات بدهیم.
گوشی را خاموش کنید. اگر دستگاه شما هنگام افتادن در آب روشن بود، باید در اسرع وقت آن را خاموش کنید.
گوشی را با حوله خشک کنید. تا زمانی که تلفن خاموش است، کار کردن با گوشی به شما آسیبی نخواهد رساند. حتما قسمت بیرونی را کاملا خشک کنید. اگر دستگاه اندرویدی دارید، در صورت امکان، حتما باتری و سیم کارت را خارج کنید.
تلفن را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده با بسته‌های سیلیکاژل قرار دهید. بسته‌های ژل سیلیکا را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد. اگر بسته های سیلیکاژل ندارید، می‌توانید به جای آن از برنج خشک، نپخته یا یک عامل خشک کننده دیگر استفاده کنید.
گوشی را حداقل 24 ساعت در کیسه بگذارید. بهتر است از مکانی با مقداری نور خورشید استفاده کنید زیرا این کار به بیرون کشیدن رطوبت از گوشی شما کمک می کند. گوشی خود را برای مدت طولانی در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

5- تمیز کردن اسپیکر گوشی با استفاده از کیت‌های تمیز کننده
نه تنها اسپیکر گوشی‌ها بلکه بسیاری از قسمت های دیگر گوشی، لپتاپ، هندزفری و... ما غیر قابل دسترس هستند و نمی‌توان به سادگی آن ها را تمیز کرد و این خود معضل بزرگی است که برطرف کردن آن برای ما کار سخت و گاهی غیر ممکن خواهد بود. شرکت ‌های مختلف انواع مدل کیت‌های تمیز کننده را طراحی کرده است که به خوبی به واسطه گجت هایی که دارد به ما کمک می کند تا قسمت هایی که دسترسی به آن‌ها بسیار سخت بوده و گاهاً ممکن نیست، قابل دسترسی شوند و امکان تمیز کردن آن ها برای ما وجود داشته باشد.
کیت‌های تمیز کننده از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که کار تمیز کردن اسپیکر گوشی را آسان تر می‌کنند.
می‌توانید برخی از این کیت‌های تمیز کننده را در زیر مشاهده نمایید.

سوالات متداول در مورد پاک کردن اسپیکر گوشی
آیا می‌توانم از نوار چسب برای تمیز کردن بلندگوی تلفنم استفاده کنم؟
بله می‌توانید، اما بهتر است هنگام انجام این کار از چسباندن چسب نواری زیاد پرهیز کنید.
آیا می توانم از صابون برای تمیز کردن بلندگوی تلفنم استفاده کنم؟
خیر. صابون می‌تواند به اجزای داخلی و خارجی گوشی شما آسیب برساند. از آن برای تمیز کردن بلندگوهای گوشی خود استفاده نکنید.