header-image
جستجو در
ورود | ثبت نام
cart سبد خرید

مقایسه مک بوک پرو M6 با مدل های قبلی: کدام لپ تاپ اپل برای تدوینگران مناسب تر است؟

آرام جوهریان
۱۴۰۵/۸/۱۴
مقایسه مک بوک پرو M6 با مدل های قبلی: کدام لپ تاپ اپل برای تدوینگران مناسب تر است؟
راهنمای خرید برای تدوینگران

قیمت مک بوک پرو M6 همچنان روی مرز 1999 دلار ثابت مانده، اما دقیقا یک روز پس از معرفی آن، اپل با رونمایی از مدل لمسی مجهز به نمایشگر OLED همه را غافلگیر کرد. حالا تدوینگران مانده‌اند و انتخابی سرنوشت‌ساز میان سه لپ‌تاپ قدرتمند.

مک بوک پرو M6، پای اولین تراشه 2 نانومتری اپل را به دنیای مدل‌های 14 اینچی باز کرده است. پردازنده 12 هسته‌ای، گرافیک 12 هسته‌ای در کنار Wi-Fi 7 و بلوتوث 6، از جذاب‌ترین تغییرات این نسل به شمار می‌روند؛ هرچند که در بخش طراحی، نمایشگر و عمر باتری هیچ تفاوت ملموسی با قبل دیده نمی‌شود.

در حال حاضر، بزرگ‌ترین دغدغه تدوینگران این است: در مقایسه مک بوک پرو M6 با M5 و مدل‌های قدیمی‌تر، کفه ترازو به کدام سمت سنگینی می‌کند؟ آیا 16 گیگابایت رم جوابگوی کار ماست؟ اصلا ارزش دارد برای تراشه M5 Pro یا نمایشگر PROLED هزینه بیشتری بپردازیم؟ در این مقاله، مشخصات فنی را زیر ذره‌بین می‌بریم، ادعاهای اپل را با نتایج تست‌های مستقل می‌سنجیم و در نهایت به شما می‌گوییم که کدام مدل از مک بوک پرو برای تدوین دقیقا برای نیازهای شما ساخته شده. پس در ادامه این مقاله همراهمان بمانید.

زمان مطالعه: 11 دقیقه منبع: Apple، MacRumors، AppleInsider، SlashGear به‌روزرسانی: 12 آبان 1405

خلاصه مطالب در یک نگاه

  • مک بوک پرو M6 با قیمت پایه 1999 دلار روانه بازار می‌شود. این مدل مک بوک پرو برای تدوین‌های سبک تا متوسط عالی است، اما اگر با ویدیوهای 4K چنددوربینه و پروژه‌های 8K سروکار دارید، حتما باید به فکر رم بالاتر یا خرید مدل M5 Pro باشید.
  • اپل ادعا می‌کند که این نسل تا 30 درصد در پردازش‌های گرافیکی و تا 25 درصد در هوش مصنوعی سریع‌تر از M5 عمل می‌کند. البته هنوز تست‌های واقعی روی نرم‌افزارهای سنگین تدوین منتشر نشده است.
  • پیش‌خرید این لپ‌تاپ آغاز شده و از 15 آبان (6 نوامبر) به دست مشتریان می‌رسد. به یاد داشته باشید که اپل مدل 16 اینچی را برای مک بوک پرو M6 در نظر نگرفته است.
12 هسته پردازنده مرکزی M6
2 نانومتر فرایند ساخت تراشه
32 گیگ حداکثر رم یکپارچه
24 ساعت پخش ویدیو، طبق ادعای اپل
Macbook Pro M6

مک‌ بوک پرو M6 چه چیزی را عوض کرده است؟

ظاهر دستگاه هیچ تغییری نکرده. مک بوک پرو M6 با همان ابعاد 14٫2 اینچی، وزن حدود 1٫5 کیلوگرمی و در همان دو رنگ همیشگی مشکی فضایی و نقره‌ای به بازار می‌آید. حتی نمایشگر mini-LED با رزولوشن 3024 در 1964 هم دست‌نخورده باقی مانده است. در واقع، تمام اتفاقات هیجان‌انگیز در دل بدنه رخ داده‌اند.

تراشه M6 بر پایه فناوری پیشرفته 2 نانومتری TSMC ساخته شده است. پردازنده مرکزی آن اکنون 12 هسته دارد که شامل دو هسته فوق‌سریع، چهار هسته قدرتمند و شش هسته کم‌مصرف می‌شود؛ در حالی که M5 تنها 10 هسته داشت. تعداد هسته‌های گرافیکی نیز از 10 به 12 ارتقا یافته و هر هسته به شتاب‌دهنده عصبی مجهز شده. این پردازنده گرافیکی به لطف پشتیبانی از Ray Tracing سخت‌افزاری و نسل جدید Dynamic Caching، عملکرد خیره‌کننده‌ای در رندرینگ ارائه می‌دهد.

بخش موتور عصبی یا Neural Engine حالا دوگانه شده و شامل دو مجموعه 16 هسته‌ای است. به گفته اپل، توان پردازشی این بخش تا 1٫9 برابر نسبت به M5 افزایش یافته؛ بنابراین کارهایی مثل تولید تصویر با هوش مصنوعی، ارتقای وضوح و اجرای محلی مدل‌های زبانی، با سرعتی به‌مراتب بیشتر انجام می‌شوند.

پهنای باند حافظه: اپل پهنای باند M6 را «تا 170 گیگابایت بر ثانیه» اعلام کرده، در حالی که این عدد برای M5 روی 153 قفل بود. البته مک‌رومرز تأکید دارد که مدل 16 گیگابایتی همان سرعت 153 را ارائه می‌دهد و عدد 170 مختص نسخه‌های 24 و 32 گیگابایتی است. اگر پروژه‌های تدوین سنگینی دارید، این اختلاف سرعت دلیل محکم دیگری برای انتخاب رم بالاتر خواهد بود.

در بخش ارتباطات بی‌سیم نیز شاهد ارتقای Wi-Fi 6E و بلوتوث 5٫3 به Wi-Fi 7 و بلوتوث 6 هستیم. افزون بر این، اپل تراشه بی‌سیم Broadcom را کنار گذاشته و از تراشه اختصاصی N1 خود استفاده کرده است. البته همان‌طور که اپل‌اینسایدر اشاره می‌کند، برای لمس این سرعتِ بالاتر، باید روتر و تجهیزات شبکه‌تان هم با این استانداردهای جدید سازگار باشند.

پیشنهاد مطالعه تراشه M6 اپل: بررسی کامل جهش گرافیک و هوش مصنوعی

اگر می‌خواهید بدانید در دل مک‌بوک پروهای جدید دقیقا چه می‌گذرد و معماری 2 نانومتری TSMC چگونه معادلات پردازش تصویر و هوش مصنوعی را برای تدوینگران تغییر داده است، این بررسی عمیق را از دست ندهید.

مطالعه مقاله کامل
  1. 5 آبان (27 اکتبر)اپل مک بوک پرو M6 را با قیمت پایه 1999 دلار رسما معرفی کرد.
  2. 6 آبان (28 اکتبر)پیش‌خریدها آغاز شد و اپل با معرفی مدل لمسی PROLED، سبد محصولاتش را جذاب‌تر کرد.
  3. 15 آبان (6 نوامبر)عرضه جهانی مک بوک پرو M6 و نسخه‌های PROLED رسما کلید می‌خورد.
  4. نیمه نخست 2027طبق شایعات و گزارش‌ها، احتمالا مک بوک پرو مدل پایه با تراشه M7 و یک بازطراحی اساسی از راه برسد (این خبر هنوز قطعی نیست).
Macbook Pro M6

مقایسه مک بوک پرو M6 با M5، M4 و M3

اگر قصد دارید لپ‌تاپ قدیمی‌تان را ارتقا دهید، جدول زیر تفاوت‌های نسل جدید را به‌خوبی روشن می‌کند. لازم به ذکر است که مشخصات M5 به مدل پایه 14 اینچی مربوط می‌شود و اطلاعات M4 و M3 بر اساس بررسی‌های وب‌سایت SlashGear گردآوری شده‌اند.

مشخصات M6 (2026) M5 (2025) M4 و M3
پردازنده مرکزی 12 هسته 10 هسته M4: 10 هسته، M3: 8 هسته
پهنای باند حافظه تا 170 گیگابایت بر ثانیه 153 M4: 120، M3: 100
موتور عصبی دوگانه، 16 هسته‌ای یک موتور 16 هسته‌ای هر دو: یک موتور 16 هسته‌ای
Wi-Fi و بلوتوث Wi-Fi 7 و بلوتوث 6 Wi-Fi 6E و بلوتوث 5٫3 هر دو: Wi-Fi 6E و بلوتوث 5٫3
دوربین 12 مگاپیکسل Center Stage 12 مگاپیکسل Center Stage M4: همان، M3: FaceTime HD با 1080p
نمایشگر خارجی دو نمایشگر، با نمایشگر داخلی روشن همین قابلیت M4: همین، M3: فقط با در بسته
باتری (پخش ویدیو) تا 24 ساعت تا 24 ساعت M4: 24 ساعت، M3: 22 ساعت
قیمت شروع 1999 دلار با 16 گیگ و 1 ترابایت 1599 دلار هنگام عرضه، بعد 1699 و در نهایت 1999 M3: 1600 دلار با 8 گیگ و 512 گیگ

مهم‌ترین پیامی که از این جدول می‌گیریم این است که در مقایسه مک بوک پرو M6 با M5، مدل جدیدتر انقلابی بزرگ محسوب نمی‌شود؛ چرا که طراحی، کیفیت دوربین، شارژدهی باتری و نوع نمایشگر کاملا بی‌تغییر مانده‌اند. رسانه مک‌رومرز هم صراحتا اعلام کرده که دارندگان مک بوک M5 واقعا دلیل موجهی برای این ارتقا ندارند و خرید مک بوک پرو M6 بیشتر به کسانی توصیه می‌شود که قصد دارند از مدل‌های بسیار قدیمی‌تر کوچ کنند.

اما ماجرا برای صاحبان مک بوک‌های M3 و M4 کمی متفاوت است. اگر به‌طور جدی با مدل‌های هوش مصنوعی محلی کار می‌کنید یا درگیر رندرهای سنگین هستید، موتور عصبی جدیدِ M6 ممکن است تفاوت چشمگیری در کارتان ایجاد کند. از طرفی نباید فراموش کرد که مدل M3 به رم پایه 8 گیگابایتی، پهنای باند کمتر و محدودیت در اتصال به نمایشگرهای خارجی دچار است که ارتقا به M6 را به شدت توجیه می‌کند.

Macbook Pro M6

مک بوک پرو M6 چقدر از M5 سریع‌تر است؟

اپل مدعی است که مک بوک پرو M6 نسبت به نسل قبلش، تا 30 درصد در گرافیک و تا 25 درصد در پردازش‌های هوش مصنوعی سریع‌تر عمل می‌کند. بنچمارک‌های خود اپل نشان می‌دهند که سرعت رندر در نرم‌افزار Blender حدود 1٫3 برابر، پردازش تصویر در Affinity Photo حدود 1٫2 برابر و کامپایل کدها در Xcode تا 1٫3 برابر سریع‌تر شده است. اگر بخواهیم آن را با مک بوک پرو M1 مقایسه کنیم، اپل از جهش خیره‌کننده 13 برابری در پردازش مدل‌های زبانی و 11٫7 برابری در رندرهای رهگیری پرتو صحبت می‌کند.

البته این‌ها صرفا ادعاهای روی کاغذِ سازنده هستند. برای اینکه دید واقع‌بینانه‌تری داشته باشیم، بد نیست به تست مستقل وب‌سایت اپل‌اینسایدر نگاهی بیندازیم که تراشه M6 در مک‌مینی را با M5 مک بوک پرو در نرم‌افزار Geekbench 7 روبه‌روی هم قرار داده.

برتری M6 نسبت به M5 در Geekbench 7

تک‌هسته‌ای: 4٬002 در برابر 3٬647
9٫7٪
چندهسته‌ای: 21٬881 در برابر 17٬955
22٪
گرافیک Metal: 89٬375 در برابر 72٬726
23٪

منبع: AppleInsider. تراشه M6 روی مک‌مینی تست شده و خنک‌کاری مک بوک پرو فرق دارد، پس عدد واقعی شاید متفاوت باشد. مقیاس نمودار تا 25 درصد است.

برتری 22 درصدی در پردازش چندهسته‌ای، تا حد زیادی مدیون همان دو هسته اضافه‌ای است که به M6 تزریق شده. با این حال، پیشرفت در بخش تک‌هسته‌ای چندان چشمگیر نیست؛ بنابراین در کارهایی که صرفا به قدرت یک هسته وابسته‌اند، احتمالا تفاوت شگرفی را احساس نخواهید کرد.

هنوز تست تدوین نداریم: در منابعی که بررسی کردیم، هنوز بنچمارک‌های دقیقی از عملکرد مک بوک پرو M6 در نرم‌افزارهای سنگینی مثل Premiere Pro ،Final Cut Pro یا DaVinci Resolve منتشر نشده است. تا زمانی که نقدهای مستقل به دستمان نرسد، نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که مثلا سرعت رندر شما دقیقا 20 درصد بیشتر می‌شود.
Macbook Pro M6

مک بوک پرو برای تدوین: به چه چیزهایی دقت کنیم؟

در دنیای تدوین ویدیو، همه‌چیز به تعداد هسته‌های پردازنده ختم نمی‌شود. مواردی مثل ظرفیت رم، سرعت فضای ذخیره‌سازی، تنوع درگاه‌ها و کیفیت نمایشگر، تاثیر به‌مراتب پررنگ‌تری روی روانیِ کار شما می‌گذارند. بیایید این فاکتورهای کلیدی را یکی‌یکی بررسی کنیم.

رم: 16 گیگ کافی است؟

مک بوک پرو M6 در نسخه پایه با 16 گیگابایت رم یکپارچه عرضه می‌شود و قابلیت ارتقا تا 32 گیگابایت را دارد. از آنجا که این رم روی خود تراشه مجتمع شده، باید همان لحظه خرید تکلیف آن را روشن کنید. ارتقا به 24 گیگابایت حدود 200 دلار و ارتقا به 32 گیگابایت در مجموع 400 دلار برایتان آب می‌خورد. طبق بررسی‌های Tech Between the Lines، رم 16 برای کارهای معمولی مثل ویرایش عکس در لایت‌روم، باز گذاشتن تب‌های متعدد در مرورگر و تماس‌های تصویری کاملا جوابگوست. اما اگر تایم‌لاینتان پر از ویدیوهای 4K چنددوربینه یا فایل‌های سنگین 8K است، منطقی‌تر است که کار را با 24 گیگابایت رم (یا خرید نسخه M5 Pro) شروع کنید. پیشنهاد تحریریه ما نیز همین است: اگر قصد استفاده از مک بوک پرو برای تدوین حرفه‌ای را دارید، حداقل روی 24 گیگابایت رم حساب باز کنید.

حافظه داخلی و مدیریت پروژه‌ها

مدل پایه با 1 ترابایت حافظه عرضه می‌شود. ارتقای آن به 2 ترابایت، 500 دلار و رسیدن به 4 ترابایت، هزینه سرسام‌آور 1500 دلاری را روی دستتان می‌گذارد. از آنجا که پروژه‌های ویدیویی شدیدا پرحجم هستند و ارتقای حافظه داخلی اپل قیمت بالایی دارد، یک راه‌حل اقتصادی و رایج این است که فایل‌های خام (راش‌ها) را روی هارد اکسترنال پرسرعت نگه دارید و فقط پروژه‌ای که در حال تدوین آن هستید را به لپ‌تاپ منتقل کنید.

درگاه‌ها و کارت‌خوان

مک بوک پرو M6 به سه درگاه Thunderbolt 4، یک پورت HDMI، یک درگاه کارت‌خوان SDXC، پورت شارژ مگ‌سیف 3 و یک جک هدفون مجهز شده است. وجود شکاف SDXC برای تدوینگرانی که مستقیما فایل‌ها را از دوربین منتقل می‌کنند، نعمتی بزرگ است. البته اگر به سرعت انتقال داده فوق‌العاده بالا برای SSDهای اکسترنال نیاز دارید، درگاه Thunderbolt 5 که در مدل‌های M5 Pro تعبیه شده، گزینه بسیار جذاب‌تری خواهد بود.

در بحث اتصال مانیتور؛ مک بوک پرو M6 نهایتا از دو نمایشگر خارجی پشتیبانی می‌کند، در حالی که این عدد برای M5 Pro سه مانیتور و برای نسخه M5 Max تا چهار مانیتور است.

نمایشگر و دقت رنگ در HDR

صفحه‌نمایش M6 دقیقا همان پنل باکیفیت Liquid Retina XDR است؛ یعنی روشنایی پایدار 1000 نیت، روشنایی خیره‌کننده 1600 نیت در حالت HDR و نرخ نوسازی تطبیقی 120 هرتزی (پروموشن). اگر معمولا در فضاهای پرنور یا نزدیک پنجره کار می‌کنید، سفارش پوشش مات نانوتکسچر (با هزینه 150 دلار) می‌تواند از شر بازتاب نور خلاصتان کند. اما اگر به عنوان کالریست به دنبال کنتراست بی‌نهایت و دقت رنگ فوق‌العاده هستید، مدل PROLED با روشنایی 2000 نیتی و کنتراست 10 میلیون به یک، دلتان را خواهد برد.

پردازنده، مدیا انجین و هوش مصنوعی

درست مانند نسل پیشین، M6 نیز از موتور پردازش رسانه اختصاصی برای دیکد و انکد سخت‌افزاری ویدیوها بهره می‌برد. موتور عصبی دوگانه و شتاب‌دهنده‌های هوش مصنوعیِ درون گرافیک هم به شما کمک می‌کنند تا از قابلیت‌هایی مثل ارتقای وضوح تصاویر و ابزارهای هوشمند نرم‌افزارهای تدوین، به روان‌ترین شکل ممکن استفاده کنید؛ البته به شرطی که نرم‌افزار تدوین شما برای این قابلیت‌ها بهینه‌سازی شده باشد.

شارژدهی باتری

عدد 24 ساعت که اپل برای باتری اعلام کرده، صرفا مربوط به تماشای ویدیو است، نه رندر گرفتن! مسلما وقتی در حال تدوین و خروجی گرفتن هستید، باتری با سرعت بیشتری تخلیه می‌شود (خود اپل برای وب‌گردی عدد 16 ساعت را اعلام کرده). خوشبختانه با پرداخت 20 دلار اضافه‌تر و خرید شارژر 96 واتی، می‌توانید لپ‌تاپ را در عرض تنها 30 دقیقه تا 50 درصد شارژ کنید که برای تدوینگران همیشه در سفر، یک ویژگی عالی است.

Macbook Pro M6

M6 یا M5 Pro یا مک بوک پرو PROLED؟

در حال حاضر، اپل سه نسخه متفاوت از مک بوک پرو 14 اینچی را در ویترین خود دارد. مک بوک پرو M6 اقتصادی‌ترین گزینه است. پس از آن، M5 Pro با همان نمایشگر استاندارد mini-LED و قیمت پایه 2499 دلار قرار می‌گیرد. در نهایت، مدل جذاب PROLED را داریم که به تراشه M5 Pro، نمایشگر OLED دولایه، قابلیت لمسی و حتی داینامیک آیلند مجهز شده و با قیمت 2899 دلار به فروش می‌رسد.

مشخصات M6 M5 Pro (mini-LED) M5 Pro (PROLED)
قیمت شروع 1999 دلار 2499 دلار 2899 دلار
پردازنده و گرافیک 12 هسته و 12 هسته 15 هسته و 16 هسته 15 هسته و 16 هسته
رم و حافظه پایه 16 گیگ و 1 ترابایت 24 گیگ و 1 ترابایت 24 گیگ و 1 ترابایت
روشنایی اوج HDR 1600 نیت 1600 نیت 2000 نیت
وزن 1٫54 کیلوگرم 1٫59 کیلوگرم 1٫36 کیلوگرم
باتری (ویدیو) تا 24 ساعت تا 22 ساعت تا 22 ساعت
درگاه‌ها 3 Thunderbolt 4 3 Thunderbolt 5 3 Thunderbolt 5
نمایشگر خارجی تا 2 تا 3 تا 3
عرضه 15 آبان هم‌اکنون 15 آبان

قیمت شروع مدل‌های 14 اینچی (دلار)

مک بوک پرو M6
1٬999
M5 Pro با mini-LED
2٬499
M5 Pro با PROLED
2٬899
M5 Max با mini-LED
4٬099
باور رایج

چون مک بوک پرو M6 عدد بزرگتری در نام خود دارد، حتما از M5 Pro قدرتمندتر است!

واقعیت

با اینکه M6 تراشه جدیدتری است، اما همچنان پردازنده پایه اپل محسوب می‌شود. در مقابل، M5 Pro هسته‌های پردازشی بیشتر، رم پایه بالاتر (24 گیگ) و درگاه‌های فوق‌سریع Thunderbolt 5 را در اختیارتان می‌گذارد.

جالب است بدانید مدل PROLED با وجود بهره‌مندی از تراشه M5 Pro، تنها 400 دلار از نسخه mini-LED گران‌تر است، اما در عوض نمایشگری باکیفیت‌تر، قابلیت لمسی و وزن کمتری را به شما هدیه می‌دهد. به نقل از Tech Between the Lines، اپل قصد دارد در به‌روزرسانی‌های ماه نوامبر پکیج Creator Studio، پشتیبانی از فرامین لمسی را به نرم‌افزارهای فاینال کات، لاجیک پرو و پیکسل‌ماتور پرو اضافه کند. اگر هم طرفدار کار با صفحه لمسی نیستید، به‌راحتی می‌توانید از تنظیمات دسترسی‌پذیری آن را خاموش کنید. این منبع معتقد است اگر پروژه‌هایتان واقعا به قدرت M5 Pro نیاز دارد، پرداخت 400 دلار بیشتر برای خرید نسخه PROLED کاملا ارزشش را خواهد داشت.

نوع تدوین گزینه پیشنهادی وضعیت
شورت، ریلز و ویدیوی یوتیوب با 1080p یا 4K ساده M6 با 16 یا 24 گیگ اقتصادی
4K چنددوربینه، 8K و پروژه‌های سنگین M5 Pro با 24 گیگ یا بیشتر پروژه سنگین
کالر گریدینگ HDR و کار پرتحرک M5 Pro با نمایشگر PROLED نمایشگر بهتر
موشن گرافیک سه‌بعدی و مدل‌های هوش مصنوعی خیلی بزرگ M5 Max گران و تخصصی

این جدول برداشت تحریریه از مشخصات اعلام‌شده است، نه نتیجه تست یا توصیه رسمی اپل.

Macbook Pro M6

برای تدوین کدام پیکربندی را انتخاب کنیم؟

اگر پس از بررسی تمام جداول و مشخصات تصمیم گرفتید همان مک بوک پرو M6 را انتخاب کنید، چهار قدم زیر به شما کمک می‌کند تا بهترین کانفیگ ممکن را بدون هدر دادن بودجه‌تان تهیه کنید:

  1. سطح پروژه‌هایتان را مشخص کنیدعواملی مانند رزولوشن فوتیج‌ها، تعداد دوربین‌ها و افکت‌های سنگین، میزان فشار روی سیستم را تعیین می‌کنند. یادتان باشد تعداد لایه‌ها و دوربین‌های هم‌زمان، به مراتب از طول ویدیوی نهایی مهم‌تر است.
  2. در انتخاب رم خساست به خرج ندهیدبرای تدوین سبک، 16 گیگابایت رم شروع خوبی است. اما اگر پای تدوین‌های 4K چنددوربینه وسط است، پرداخت 200 دلار بیشتر برای رم 24 گیگابایتی تصمیمی است که بعدا بابت آن از خودتان تشکر خواهید کرد!
  3. در خرید حافظه داخلی هوشمندانه عمل کنیدارتقا به 2 ترابایت برایتان 500 دلار آب می‌خورد. معمولا بسیار اقتصادی‌تر است که همان نسخه 1 ترابایتی را بخرید و برای ذخیره راش‌ها و فایل‌های خام، روی یک هارد اکسترنال یا SSD قابل‌حمل سرمایه‌گذاری کنید.
  4. شرایط کاری و شارژر را بسنجیداگر عادت دارید در محیط‌های باز و پرنور کار کنید، حتما گزینه نمایشگر نانوتکسچر (با هزینه 150 دلاری) را در نظر بگیرید. ضمنا، ارتقا به شارژر سریع 96 واتی تنها 20 دلار خرج برمی‌دارد که به‌شدت کاربردی است.
یادآوری: تمامی قیمت‌های ذکر شده در این مقاله بر اساس دلار و بازار جهانی هستند. برای اطلاع از قیمت دقیق در بازار ایران، باید نوسانات ارز، هزینه گمرک و شرایط گارانتی را از فروشندگان معتبر استعلام بگیرید.
Macbook Pro M6

چه کسی مک بوک پرو M6 را بخرد و چه کسی صبر کند؟

خرید M6 کاملا منطقی است اگر

  • در حال حاضر از مک بوک پرو M1، M2 یا مدل‌های قدیمی‌تر اینتلی استفاده می‌کنید و ارتقایی واقعی می‌خواهید.
  • سطح تدوین‌هایتان سبک تا متوسط است و بودجه‌ای در حدود 2000 دلار برای خرید مک بوک پرو M6 در نظر گرفته‌اید.
  • پشتیبانی از دو نمایشگر خارجی و سه درگاه Thunderbolt 4 کاملا نیازهایتان را برطرف می‌کند.

فعلا دست نگه دارید اگر

  • مک بوک M5 دارید؛ چرا که این دستگاه همچنان با قدرت تمام از پس پروژه‌هایتان برمی‌آید.
  • به صورت هم‌زمان به اتصال سه مانیتور خارجی یا درگاه‌های سریعتر Thunderbolt 5 نیاز دارید.
  • می‌توانید تا معرفی تراشه M7 و رونمایی از یک طراحی کاملا جدید صبر کنید.

وب‌سایت مک‌رومرز به نکته ظریف دیگری هم اشاره می‌کند: اگر بتوانید مک بوک پرو M5 را در بازار با تخفیفی جانانه پیدا کنید، شاید خرید آن از مک بوک پرو M6 اقتصادی‌تر باشد! نسخه 512 گیگابایتی M5 (که اپل در ماه مارس تولیدش را متوقف کرد) همچنان در بازار دست‌دوم‌ها یا محصولات ریفربیشد یافت می‌شود و برای تدوینگرانی که فایل‌هایشان را روی هاردهای اکسترنال نگه می‌دارند، برگ برنده‌ای ارزان‌قیمت به حساب می‌آید.

درباره M7: به گزارش مک‌رومرز، احتمال دارد که مدل پایه مک بوک پرو با تراشه M7 و یک بازطراحی چشمگیر در نیمه اول سال 2027 به بازار عرضه شود. البته فراموش نکنید که این فعلا فقط شایعه است و خبری رسمی از سوی اپل نیست.
Macbook Pro M6

لوازم جانبی لازم برای تدوین با مک بوک پرو M6

خرید مک بوک پرو قدرتمند تنها نیمی از مسیر است. برای اینکه تجربه تدوین روزمره خود را به حداکثر برسانید، ابزارهای جانبی زیر نقش دستیاری حرفه‌ای را برایتان بازی می‌کنند:

  • از آنجا که تعداد درگاه‌های لپ‌تاپ محدود است، هاب و مبدل USB-C باکیفیت به شما اجازه می‌دهد هارد اکسترنال، ماوس، کیبورد و سایر تجهیزات را هم‌زمان متصل کنید.
  • خرید مانیتور استاندارد برای تدوین، فضای بسیار وسیع‌تری برای تایم‌لاین در اختیارتان قرار می‌دهد (فراموش نکنید که مک بوک پرو M6 تا دو مانیتور مجزا را ساپورت می‌کند).
  • همچنین استند و پایه نگه‌دارنده لپ‌تاپ، صفحه نمایش را دقیقا هم‌سطح چشمان شما قرار می‌دهد و از گردن‌درد در نشستن‌های طولانی جلوگیری می‌کند.
  • برای مانیتورینگ دقیق و میکس صدا، داشتن هدفون یا هدست استودیویی از نان شب هم واجب‌تر است! خوشبختانه جک 3.5 میلی‌متری مک بوک از هدفون‌های حرفه‌ای با امپدانس بالا به‌خوبی پشتیبانی می‌کند.
  • خبر خوب اینکه شکاف کارت SDXC روی خود بدنه تعبیه شده، پس نیازی به خرید کارت‌خوان جداگانه برای رم‌های SD دوربین نخواهید داشت.

جمع‌بندی ما

در مقایسه مک بوک پرو M6 با M5 اگر برچسب قیمتی را معیار قرار دهید، تصمیم‌گیری بسیار ساده می‌شود: با پرداخت همان 1999 دلار، مک بوک پرو M6 را با تراشه‌ای تازه‌نفس‌تر و فناوری‌های ارتباط بی‌سیم مدرن‌تری به دست می‌آورید. خرید این مک بوک پرو برای تدوین‌های سبک تا متوسط یک غول بی‌شاخ‌ودم است، به‌ویژه اگر بخواهید از لپ‌تاپ‌های قدیمی خود به این نسل کوچ کنید.

با این وجود، اگر نان شما در گرو تدوین‌های حرفه‌ای 4K چنددوربینه یا رندرهای 8K است، به نسخه پایه مک بوک پرو M6 قناعت نکنید. یا بودجه را افزایش داده و نسخه 24 گیگابایتی را تهیه کنید، یا مستقیم به سراغ M5 Pro بروید. در نهایت فراموش نکنید که تا زمان انتشار بنچمارک‌های عملی در نرم‌افزارهایی مثل پریمیر و فاینال کات، میزان سرعت دقیق و واقعی مک بوک پرو M6 در دنیای تدوین، همچنان یک علامت سوال بزرگ باقی می‌ماند.

تجهیزات تدوینتان را کامل کنید

از هاب و هاردهای اکسترنال پرسرعت گرفته تا استندهای ارگونومیک و کیف‌های محافظ؛ تمامی لوازمی که برای تکمیل میز تدوین خود نیاز دارید را می‌توانید همین‌جا مشاهده کنید.

مشاهده و خرید لوازم جانبی لپ تاپ

سوالات متداول

آیا مک بوک پرو M6 برای تدوین ویدیو مناسب است؟

بله، انتخاب این مک بوک پرو برای تدوین‌های سبک تا متوسط کاملا ایده‌آل است. پردازنده و گرافیک 12 هسته‌ای در کنار Media Engine، به‌راحتی از پس این کارها برمی‌آیند. اما برای پروژه‌های سنگین‌تر مثل تدوین‌های 4K چنددوربینه و 8K، بهتر است به فکر ارتقای رم یا خرید نسخه M5 Pro باشید (البته هنوز منتظر تست‌های عملی نرم‌افزارهای تدوین هستیم).

مک بوک پرو M6 چقدر از M5 سریع‌تر است؟

به ادعای اپل، این مدل تا 30 درصد در بخش گرافیکی و تا 25 درصد در هوش مصنوعی سریع‌تر است. در مقایسه مک بوک پرو M6 با M5 در گیک‌بنچ 7 نیز پیشرفت 22 درصدی در عملکرد چندهسته‌ای، 23 درصدی در پردازش گرافیکی و تنها 9.7 درصدی در پردازش تک‌هسته‌ای به چشم می‌خورد.

16 گیگ رم برای تدوین کافی است؟

برای پروژه‌های سبک و ادیت‌های ساده بله، کافیست. اما طبق تجربه ما و کارشناسان Tech Between the Lines، اگر با ویدیوهای 4K و پروژه‌های چنددوربینه کار می‌کنید و قصد استفاده از مک بوک پرو برای تدوین حرفه‌ای را دارید، 24 گیگابایت رم نقطه شروع بسیار منطقی‌تری است (این ارتقا 200 دلار هزینه دارد).

مک بوک پرو M6 چند نمایشگر خارجی را پشتیبانی می‌کند؟

این مدل می‌تواند به صورت هم‌زمان به دو نمایشگر خارجی متصل شود (در حالی که نمایشگر لپ‌تاپ هم روشن است). اگر به مانیتورهای بیشتری نیاز دارید، M5 Pro از سه مانیتور و M5 Max از چهار مانیتور پشتیبانی می‌کنند.

قیمت و تاریخ عرضه مک بوک پرو M6 چقدر است؟

قیمت نسخه پایه از 1999 دلار آغاز می‌شود (با تخفیف ویژه 1899 دلاری برای دانشجویان آمریکایی). پیش‌خرید این محصول از 6 آبان (28 اکتبر) آغاز شده و از 15 آبان (6 نوامبر) رسما به بازار عرضه می‌شود.


نظرات پست (0)

اولین نفر در ثبت نظر برای این پست باشید.